Takie wyliczenia i pytania przedstawił w Sejmie poseł Franciszek Sterczewski. To kolejne w ciągu ostatnich 6 miesięcy zapytanie o zasiłek pielęgnacyjny. I brak jego podwyżki. Zapytania seryjnie trafiają do parlamentu albo rządu. Wspólny problem - brak waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego. Forma zapytania? Tym razem najnowsza interpelacja poselska z 23 stycznia 2025 r. Nie ma na nią jeszcze odpowiedzi.
Poseł rozpoczął swoje zapytanie od spostrzeżenia: Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków, które wynikają z konieczności zapewnienia opieki i pomocy osobie w związku z jej niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
W Sejmie: Za 215,84 zł zasiłku pielęgnacyjnego kupisz 7 h pracy opiekuna lub 70 sztuk najtańszych pieluchomajtek dla dorosłych
Poseł pisze - nie bójmy się tego słowa - o skandalu. Czytamy w interpelacji: "Trudno jednak nie zauważyć, że świadczenie to jest wręcz skandalicznie niskie, wynosi bowiem zaledwie 215,84 zł. Dla wizualizacji jest to ok. 7 godzin pracy opiekuna/opiekunki (w warunkach zatrudnienia przy obecnej minimalnej krajowej) lub ok. 70 sztuk najtańszych pieluchomajtek dla dorosłych, lub 7 opakowań (czteropaków po 125 ml w buteleczce) preparatu specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego Nutridrink."
Poseł dalej alarmuje:
Opieka nad osobą z niepełnosprawnością wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak koszty specjalistycznego sprzętu, leków, rehabilitacji, środków higienicznych, żywności specjalistycznej czy usług opiekuńczych. Zasiłek pielęgnacyjny powinien być ważnym instrumentem wsparcia podnoszącym jakość życia.
i pyta:
1. Dlaczego od 2019 roku zasiłek pielęgnacyjny nie był waloryzowany? W oparciu o jakie kryteria?
2. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa podjęcie działań zmierzających do waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego?
3. Kiedy można spodziewać się podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego i do jakiej kwoty?
Zasiłek pielęgnacyjny nie był bowiem waloryzowany od 2019 roku. Od tego czasu przez inflację znacząco wzrosły koszty w praktyce wszystkiego.
Zasiłek pielęgnacyjny - zasady przyznawania w 2025 r. (bez zmian w stosunku do lat ubiegłych)
Przysługuje on dziecku z niepełnosprawnością, osobie powyżej 16. roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osobie powyżej 16. roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – jeśli niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia - oraz osobie powyżej 75. roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2