REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekroczone kryterium dochodowe – czy otrzymam zasiłek

Nie w każdej sytuacji przekroczenie kwoty uprawniającej do otrzymania zasiłku rodzinnego powoduje odmowę przyznania świadczenia. Przy obliczaniu dochodu rodziny bierze się pod uwagę dochód utracony, a w przypadku osób pobierających wcześniej świadczenie również to, czy przekroczona kwota nie przekracza 68 złotych.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Zasiłek pielęgnacyjny 2010/2011 – jak otrzymać świadczenie

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od osiąganych dochodów. Kwota pomocy to 153 złote miesięcznie. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że na czas określony zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego można składać od 1 września. O świadczenia mogą ubiegać się najbiedniejsze rodziny.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny wypłacany jest najbiedniejszym rodzinom. Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Zasiłek celowy przyznawany jest tym, którzy chcą zaspokoić niezbędną potrzebę bytową, ale nie mają na to środków finansowych. Pieniądze można więc otrzymać na zakup leków czy żywności. Pomocy finansowej nie otrzyma jednak ten, kto chce kupić bilet do kina czy gazetę.

Zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy zamiast wykonywania pracy zawodowej podjęli opiekę nad dzieckiem są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wypłaca się jednemu z rodziców, może to być zarówno ojciec jak i matka.

Świadczenia rodzinne

Osoba, która ma na swoim utrzymaniu dziecko, może ubiegać się o uzyskanie świadczeń, częściowo pokrywających koszty jego utrzymania i wychowania. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku, przewidziane w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

REKLAMA

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Najbiedniejsi zapłacą mniej za prąd

Rząd przyjął projekt Ministerstwa Gospodarki, dzięki któremu osoby najniższych dochodach zapłacą mniejsze o jedną trzecią rachunki za energie elektryczną.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia. Jednocześnie fakt pobieranie zasiłku nie zwalnia bezrobotnego od obowiązku poszukiwania pracy.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest formą finansowego wsparcia w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa koszty poniesione w związku z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy można starać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby najbliższego.

Kontrola chorych na zwolnieniach lekarskich

Obowiązkiem przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest leczenie i rehabilitacja, poprzez które powinien wrócić do zdrowia.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest forma pomocy państwa dla osób, które w z związku z pojawieniem się dzieci nie są w stanie pracować zarobkowo.

Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Związek zawodowy uzyskuje przychody ze składek członkowskich, darowizn i odsetek od wkładów zgromadzonych na rachunku bankowym.

Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznać zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o oświadczenie z pomocy społecznej.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

REKLAMA