Kwestia dodatku pielęgnacyjnego została uregulowana w art. 75 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem taki dodatek przysługuje do emerytury lub renty. Przy przyznawaniu dodatku pielęgnacyjnego nie jest konieczne uzyskanie prawa do innego świadczenia, jakim jest zasiłek pielęgnacyjny. Warto zauważyć, że dodatek ma charakter ubezpieczeniowy, natomiast zasiłek – charakter pomocniczy.
Osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego
Warunkiem otrzymania dodatku pielęgnacyjnego jest uzyskania orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jednakże ustawodawca przyjął, iż do nabycia prawa do dodatku pielęgnacyjnego wystarczy ukończenie 75 roku życia bez konieczności orzekania o wspomnianych stanach zdrowia. Oznacza to, iż osoba zdolna do pracy i do samodzielnej egzystencji może ubiegać się o przyznanie takiego dodatku. Musi natomiast złożyć wniosek o przyznanie takiego dodatku w jednostce ZUS-u. Jednakże z treści art. 75 pkt. 4 ustawy o emeryturach i rentach wynika, iż osoba przebywająca w zakładzie opiekuńczo – leczniczym lub pielęgnacyjno – opiekuńczym nie jest uprawniona do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba pozostaje poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu. Sformułowanie „dwa tygodnie” jest niedookreślone, bowiem nie można jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi o nieprzerwany okres przebywania poza placówką, czy o łączne 15 dni z przerwami.
Zobacz także: Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest obok świadczenia głównego a jego wysokość ogłaszana jest w formie komunikatów Prezesa ZUS. Aktualnie od dnia 1 marca 2014 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 206,76 zł. Co miesiąc, w którym dokonywana jest waloryzacja świadczeń kwota dodatku podlega indeksacji. Wówczas dodatek ulega podwyższeniu.
Dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego. Ponadto zawieszenie prawa do renty nie powoduje zawieszenia prawa do dodatku pielęgnacyjnego.
Zobacz także: Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury