Zasiłek okresowy
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek okresowy jest jednym z rodzajów finansowej pomocy społecznej dla osób ubogich lub niepełnosprawnych. Jest wypłacany zwłaszcza w następujących sytuacjach:
REKLAMA
- długotrwała choroba,
- niepełnosprawność,
- zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych do czasu otrzymania pierwszej wpłaty po podjęciu pracy,
- możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego,
- bezrobocie.
W przypadku podjęcia zatrudnienia przez osobę objętą kontraktem socjalnym pobierającą zasiłek okresowy, może być on wypłacany nadal niezależnie od dochodu, do dnia wynikającego z decyzji przyznającej zasiłek okresowy, nie dłużej jednak niż do 2 miesięcy od dnia, w którym osoba została zatrudniona. Zasiłek okresowy jest wypłacany niezależnie od dochodu w sytuacji wyżej opisanej, ale nie częściej niż raz na 2 lata.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!
Zasiłek okresowy 2014
Wysokość zasiłku okresowego w 2014 roku - podobnie do lat ubiegłych - ustala się odrębnie dla osoby samotne gospodarującej i rodziny. Jest ona uzależniona od spełnienia kryterium dochodowego:
- jeżeli dotyczy osoby samotnie gospodarującej – ustalany jest od wysokości odpowiedniego kryterium dochodowego, od którego odejmuje się dochód tej osoby. Jednak kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie;
- w przypadku rodziny - ustalany jest od wysokości odpowiedniego kryterium dochodowego, od którego odejmuje się dochód rodziny.
Kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 50 proc. różnicy:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej – między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby,
- w przypadku rodziny – między kryterium dochodowym rodziny a dochodem rodziny.
Kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 20 zł miesięcznie.
Rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć minimalne kwoty zasiłku okresowego.
Czas na jaki przyznawany jest zasiłek okresowy ustala pracownik socjalny na podstawie okoliczności sprawy, nie dłużej niż 6 miesięcy.
Polecamy serwis: Zasiłki
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat