Kiedy przysługuje zasiłek celowy?
REKLAMA
REKLAMA
Osobom bezdomnym i innym osobom niemającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.
REKLAMA
W celu otrzymania zasiłku celowego należy zgłosić się właściwego ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem o przyznanie zasiłku. Decyzja o przyznaniu zasiłku celowego jest podejmowana po przeprowadzeniu przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego.
Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
Zasiłek celowy może być przyznany w formie biletu kredytowanego.
Zdarzenie losowe
Zasiłek celowy może być przyznany również osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego. Zasiłek celowy może być przyznany także osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.
Zobacz: Czy rejestracja w urzędzie pracy pozbawia zasiłku pielęgnacyjnego?
Spłacenie długu nie uzasadnia przyznania zasiłku celowego. Wówczas należy poszukać rozwiązania w tej sytuacji współpracując z pracownikiem socjalnym.
REKLAMA
W postępowaniu w sprawie świadczeń z pomocy społecznej należy kierować się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy społecznej i ochroną ich dóbr osobistych. W szczególności nie należy podawać do wiadomości publicznej nazwisk osób korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznanego świadczenia.
W zakresie niezbędnym do przyznawania i udzielania świadczeń z pomocy społecznej można przetwarzać dane osób ubiegających się i korzystających z tych świadczeń dotyczące: pochodzenia etnicznego, stanu zdrowia, nałogów, skazań, orzeczeń o ukaraniu, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.
Zobacz serwis: Zasiłki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat