Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?
REKLAMA
REKLAMA
Trzy rodzaje becikowego
Po urodzeniu dziecka każdemu rodzicowi przysługuje becikowe w wysokości tysiąca złotych, niezależne od wysokości zarobków. Zapomogę tą może otrzymać jedno z rodziców, po złożeniu wniosku do gminy wraz z dołączonymi dokumentami tj. oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał już becikowego oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Wymagane jest również zaświadczenie od lekarza lub położnej, poświadczające fakt wykonania co najmniej jednego badania w trakcie ciąży.
REKLAMA
Kolejny tysiąc złotych mogą otrzymać rodzice, których dochód na osobę nie przekracza 504 lub 583 zł i przysługuje im prawo do zasiłku rodzinnego na to dziecko. Trzeci tysiąc złotych można otrzymać z tytułu gminnego becikowego.
Niektóre gminy zagwarantowały swoim mieszkańcom trzecie świadczenie becikowe, zasady jego udzielania zawarte są w uchwale rady gminy.
Zasiłek rodzinny
Gdy dochód rodziny na poszczególnego członka nie przekracza 504 lub 583zł (w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego), takiej rodzinie przysługuje zasiłek rodzinny. Zasiłek przyznawany jest na wniosek składany corocznie do gminy i wypłacany jest do uzyskania pełnoletniości przez dziecko lub do 21 roku w przypadku dziecka uczącego się.
Dodatki do zasiłku
Do dodatków zaliczamy wymienione już wcześniej becikowe, dodatek przysługujący rodzicowi przebywającemu na urlopie wychowawczym, dla samotnego rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko, dodatek dla rodzin wielodzietnych – na 3 i kolejne dzieci, dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka z niepełnosprawnością oraz wyprawka dla dziecka zaczynającego szkołę.
Zobacz również: Przekroczone kryterium dochodowe - czy otrzymam zasiłek?
Zasiłek zagraniczny
Istnieje możliwość otrzymania zasiłku na dziecko w kraju, w którym pracuje jedno z rodziców. Taka możliwość jest wtedy, gdy oboje rodziców pracują za granicą lub rodzic opiekujący się dziećmi przebywa w Polsce i pozostaje bezrobotny.
Zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuję dla każdego rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko, bez względu na jego zarobki. Wynosi on 153 zł i ma częściowo pokrywać koszty powstające przy opiece nad takim dzieckiem. Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane opiekunowi dziecka, który zrezygnował z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Wynosi on 520zł.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat