Zasiłek pielęgnacyjny
Pomoc w ramach zasiłku pielęgnacyjnego jest przyznawana w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Osobami uprawnionymi do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego są:
- niepełnoletnie dzieci;
- osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym w wieku powyżej 16. roku życia;
- osoby, które ukończyły 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.
Kwota zasiłku opiekuńczego to 153 zł miesięcznie.
Zasiłek nie zostanie przyznany jeżeli:
- osoba uprawniona przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby (chyba, że co innego wynika z umów z innymi państwami);
- osobie uprawnionej przysługuje prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny
Osoba ubiegająca się o świadczenie powinna w urzędzie gminy lub miasta albo w ośrodku pomocy społecznej złożyć wniosek. Tam też można pobrać formularz wniosku. Do wniosku dołącza się zaświadczenie o niepełnosprawności.
Wzór formularza wniosku można również pobrać TUTAJ
Prawo do zasiłku może być ustalone począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w okresie trzech miesięcy licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
Zobacz również serwis: Zasiłki