Niezbędna potrzeba życiowa
W praktyce określenie tego, co jest niezbędną potrzebą życiową wywołuje wiele wątpliwości.
Co do zasady chodzi tu o potrzebę niezbędną do normalnej egzystencji człowieka w warunkach odpowiadających jego godności.
Ustawa o pomocy społecznej wymienia przykładowe wydatki, na które można uzyskać pomoc finansową w całości lub w części. Są to: leki i leczenie, żywność, opał, odzież, niezbędne przedmioty użytku domowego, drobne remonty i naprawy w mieszkaniu, koszty pogrzebu.
Nie ulega wątpliwości, iż niezbędną potrzebą życiową jest zakup żywności, zwłaszcza spożycie ciepłego posiłku w ciągu dnia.
Niezbędną potrzebą jest również posiadanie mieszkania. Zasiłek można zatem otrzymać na opłacenie czynszu czy kupno materiałów opałowych.
Bardzo często zasiłek celowy przyznawany jest na zakup leków czy pokrycie kosztów leczenia. Warto pamiętać o tym, aby ubiegając się o pomoc finansową, przedstawić odpowiednie faktury i recepty. Ich brak może uzasadniać odmowę przyznania zasiłku.
Zakup prasy, książek, biletu do kina, wykonanie kopii ksero nie mogą być przyczynami do ubiegania się o przyznanie pomocy finansowej. Podobnie jest z zakupem kwiatów czy zniczy.
Podstawę do odmowy przyznania świadczenia mogą również stanowić takie przyczyny jak m. in.: brak współdziałania z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia przez osobę bezrobotną lub wykonywania prac społecznie użytecznych czy nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego w przypadku osób uzależnionych.
Specjalny zasiłek celowy
Zasiłek celowy może być także przyznany osobie lub rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej czy ekologicznej.
Wnioskując o przyznanie specjalnego zasiłku celowego, należy skonkretyzować cel, na jaki potrzebne jest finansowe wsparcie.
Należy jednak pamiętać, iż nie otrzymamy zasiłku z powodu utraty nieruchomości w sytuacji, gdy mamy zapewnione inne miejsce zamieszkania.
Zobacz również: Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą
Zasiłek wypłacany jest osobom, które spełniają kryteria dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej.
Wysokość wypłaconego zasiłku zależy od ilości środków finansowych przeznaczonych w danym okresie na pomoc oraz od liczby osób uprawnionych do korzystania z tej pomocy.
Warto pamiętać o tym, iż zasiłek celowy nie może być wypłacany w sposób stały i systematyczny, tym samym stając się sposobem utrzymania..
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna