Rekompensata dla przedsiębiorstw energetycznych z podatków
W zamian za zmniejszenie rachunków za energię elektryczną osobom najuboższym przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensatę z tytułu utraconych dochodów od państwa. Zwrot należnych pieniędzy przedsiębiorstwom energetycznym nastąpi przy okazji rozliczania podatkowego.
Będą limity na tańszy prąd
Projekt autorstwa resortu gospodarki zakłada, że osoby pobierające świadczenia pieniężne z pomocy społecznej otrzymają niższy rachunek za prąd.
Rachunek za prąd zostanie pomniejszony o kwotę ryczałtu, którego wysokość będzie ustalana w oparciu o próg zużycia energii elektrycznej. Wysokość tego progu będzie zależała od łącznej liczby osób w gospodarstwie domowym.
Osoby samotnie mieszkające, aby zapłacić niższy rachunek powinny zużyć nie więcej jak 900 kilowatogodzin (kWh) rocznie.
Rodziny od dwóch do czterech osób – 1250 kWh rocznie.
W tych liczniejszych gospodarstwach domowych próg zużycia energii ustalono na – 1500 kWh rocznie.
Jeżeli gospodarstwo domowe zużyje więcej energii elektrycznej, niż jest to określone w limicie, to rachunek tylko za samą za nadwyżkę energii zapłaci ono już w pełnej wysokości, tj. 100% ceny rynkowej.
Zobacz też: Pomoc społeczna
Niezbędne zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej
O przyznawaniu bonifikaty decydować będą Ośrodki Pomocy Społecznej. Będą one wydawały decyzję, którą później należy będzie przedstawić przedsiębiorstwu energetycznemu. Na podstawie decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej przedsiębiorstwo energetyczne będzie mogło wystawić rachunek mniejszy o jedną trzecią.
Następnie przedsiębiorstwa energetyczne przekażą Ośrodkowi Pomocy Społecznej fakturę uwzględniającą wystawione rachunki za energię łącznie z przyznaną bonifikatą. Na podstawie tej faktury OPS rekompensowałby przedsiębiorstwu udzielony rabat.
Nowy system ochrony najbiedniejszych odbiorców energii elektrycznej będzie kosztował budżet państwa ok. 130 mln zł.
Zobacz tez: Sprawy administracyjne