REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do lub z pracy może ubiegać sie o zasiłek chorobowy.
Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do lub z pracy może ubiegać sie o zasiłek chorobowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Te świadczenia to wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. W przypadku wyczerpania tych świadczeń osoba pozostająca nadal niezdolna do wykonywania pracy może starać o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem w drodze z pracy lub do pracy

REKLAMA

Za wypadek w drodze do pracy lub w drodze z pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, gdy przerwanie tej drogi było życiowo uzasadnione i czas przerwy nie przekraczał granic potrzeby. Przyjęte zostanie, że zaszedł wypadek w drodze do lub z pracy również wtedy, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla danej osoby najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych.

Drogą do pracy lub z pracy (oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu) jest również droga do miejsca lub z miejsca:
· innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
· zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
· zwykłego spożywania posiłków,
· odbywania nauki lub studiów.

REKLAMA

Zdarzenie zostaje uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy na podstawie:
· oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia,
· informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy,
· ustaleń sporządzającego kartę wypadku.

W karcie wypadku w drodze do pracy i z pracy, określa się okoliczności i przyczyny wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Ustaleń tych dokonują pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami, a w stosunku do pozostałych ubezpieczonych podmioty określone w art. 5 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (w stosunku do zleceniobiorców – zleceniodawca, w stosunku do prowadzących pozarolniczą działalność – ZUS itd). Dlatego też należy niezwłocznie powiadomić płatnika składek o takim zajściu, ponieważ sporządzi on dokumenty, które będą nam potrzebne przy ubieganiu się o świadczenie z tytułu niezdolności do pracy powstałej w wyniku zdarzenia, które zaszło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie świadczenia przysługują

Uprawniony ma prawo do wynagrodzenia chorobowego a także zasiłku chorobowego.
Kodeks pracy przewiduje, że za pierwsze 33 dni orzeczonej niezdolności do pracy w wyniku wypadku pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Od 34 dnia niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek przysługuję od pierwszego dnia ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania. Podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Nowozatrudniony pracownik Feliks P. tydzień po zawarciu umowy o pracę uległ wypadkowi przy wysiadaniu z autobusu, wracając z pracy do domu. Wypadek ten był w drodze z pracy. W wyniku odniesionych urazów Feliks P. był niezdolny do wykonywania pracy przez dwa miesiące. przedstawionej Feliks P. otrzyma najpierw wynagrodzenie za 33 dni pracy finansowane przez pracodawcę, a od 34 dnia niezdolności do pracy zasiłek chorobowy

Świadczenie rehabilitacyjne

Zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 182 dni. Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane po przebadaniu przez lekarza orzecznika ZUS, przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, maksymalnie przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 90%. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, a za pozostały okres 75% podstawy wymiaru. Gdyby niezdolność do pracy przypadała w okresie ciąży świadczenie będzie wynosiło 100% podstawy wymiaru.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta stała lub okresowa z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy i spełnia łącznie warunki określone w art. 57 i art. 57 a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Istnieje również możliwość przyznania renty szkoleniowej okres 6 miesięcy (z możliwością wydłużenia do maksimum 30 miesięcy na wniosek starosty) w przypadku orzeczenia celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Angelika P. w dwa dni po podpisaniu umowy o pracę uległa wypadkowi komunikacyjnemu wracając do domu z miejsca zatrudnienia. Jej stan wymagał hospitalizacji przez 4 tygodnie, a następnie rekonwalescencji przez 6 tygodni. W poprzednim miejscu zatrudnienia Angelika P. wykorzystała 32 dni wynagrodzenia za czas choroby. Zdarzenie, w wyniku którego Angelika P. stała się niezdolna do pracy zostało uznane za wypadek w drodze do pracy. Angelice P. przysługuje wynagrodzenie za czas choroby za 1 dzień w wysokości 100% wynagrodzenia, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego za 69 dni, w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Renty

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik zabierze całą trzynastkę? Przepisy mówią jasno ile można potrącić, a ile musi trafić do pracownika. Sprawdź zasady

Przepisy mówią jasno, jakie kwoty można potrącać z wynagrodzenia. Czy odnosi się to również do trzynastki? Jaka kwota trafi do pracownika, a jaka do komornika? Zasady są określone w przepisach. Sprawdź na czym polegają.

Wynagrodzenie za dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r.

Wynagrodzenie za dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r. Co przysługuje za pracę w niedzielę oraz święta ustawowo wolne? Dodatkowe wynagrodzenie, czy dni wolne? W ciągu jakiego czasu należy wykorzystać dzień wolny za pracę w niedzielę?

Co to są dni ustawowo wolne od pracy?

Co to są dni ustawowo wolne od pracy? Jakie dni ustawowo wolne od pracy będą w 2025 r.? Co się zmieni 1 lutego 2025 r.? Co z dniami wolnymi w związku z pięciodniowym tygodniem pracy? Czy co roku wypadają w tym samym dniu?

Wpłatę na e-skarbonkę WOŚP odliczysz, ale tej do papierowej skarbonki już nie. A co z licytacjami? Sprawdź, ile możesz zyskać na podatku

Wpłata na rzecz WOŚP to darowizna. Oznacza to, że może zostać odliczona od postawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Aby to było możliwe, trzeba jednak spełnić określone warunki, więc przekazując pieniądze trzeba mieś świadomość, że nie zawsze wyniknie z tego korzyść podatkowa.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek pogrzebowy. Jak i gdzie złożyć wniosek? Zasiłek pogrzebowy przysługuje na częściowe pokrycie kosztów związanych z pogrzebem. Jaki wniosek należy wypełnić? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Co z zasiłkiem pogrzebowym z KRUS

PFRON 2025. Jakie dofinansowanie do komputera?

Do 10 500 zł dofinansowania można otrzymać na zakup komputera w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Wsparcie skierowane jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku określonych dysfunkcji dopłatę mogą otrzymać też osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Oto szczegóły!

Zmiana limitów dziennych na przelewy w iPKO. Nowy regulamin dla klientów PKO BP od 6 maja 2025 r.

Wczoraj PKO Bank Polski poinformował, że od 6 maja 2025 r. wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie. Bank wprowadzi nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym iPKO. Pomoże to klientom lepiej chronić się przed skutkami działań oszustów.

14 797 zł jednorazowo w 2025 r. i 160 zł co miesiąc dla każdego emeryta – znamy kwoty wyrównania dla 95,5 tys. emerytów urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15.11.2023 r. o sygn. akt P 7/22, w Sejmie trwają obecnie prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwoli na ponowne przelicznie emerytur osobom, którym świadczenie to zostało przyznane w miesiącu czerwcu, w latach 2009-2019. Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu podało szacunkowe kwoty wyrównania, które w przypadku wejścia w życie projektowanej regulacji – trafią do każdego uprawnionego emeryta.

REKLAMA

Jak przyspieszyć zwrot podatku? Możesz zrobić te trzy rzeczy, aby w 2025 r. pieniądze szybciej wpłynęły na konto. Sprawdź jakie

Wielu podatników niecierpliwie czeka na zwrot na konto nadpłaty podatku wynikającej z rozliczenia rocznego. Jednak usługa Twój e-PIT zostanie uruchomiona dopiero od połowy lutego. Co można zrobić by przyspieszyć ustawowe terminy?

Renta wdowia - warunek wspólności małżeńskiej do śmierci małżonka. Jak ZUS będzie to weryfikował? Jak rozumie to Sąd Najwyższy?

Renta wdowia obowiązująca od 2025 r. budzi duże zainteresowanie tysięcy seniorów. Jednym z kilku koniecznych do spełnienia warunków uzyskania prawa do tego świadczenia, jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Czym jest ta wspólność małżeńska i jak ZUS będzie sprawdzał spełnienie tego warunku? Co wynika z orzeczeń Sądu Najwyższego?

REKLAMA