Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Zespół Organizacji Challenger
rozwiń więcej
Doradca Jobcentre Plus pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zasiłkiem oraz wypełnić umowę "jobseeker's agreement", w której beneficjent wykazuje swoją zdolność oraz chęć do pracy i deklaruje rodzaj poszukiwanego zatrudnienia.
Aby ubiegać się o Jobseeker’s Allowance skontaktuj się z Jobcentre Plus za pomocą bezpłatnego numeru 0800 055 66 88 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00). Dla osób mających problemy ze słuchem lub mową uruchomiono telefon tekstowy: 0800 023 48 88.

Doradca Jobcentre Plus pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zasiłkiem oraz wypełnić umowę "jobseeker's agreement", w której beneficjent wykazuje swoją zdolność oraz chęć do pracy i deklaruje rodzaj poszukiwanego zatrudnienia.

Zanim zadzwonisz, przygotuj sobie dane, o które możesz zostać poproszony podczas rozmowy:

  • Numer Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number);
  • wysokość czynszu;
  • szczegóły dotyczące ostatniego i obecnego pracodawcy;
  • informacje na temat ewentualnych zobowiązań, dochodów i oszczędności.

Możesz też wypełnić wniosek online, dostępny na stronie Department for Work and Pensions: Claim online - Jobseeker's Allowance.

Na decyzję o przyznaniu zasiłku trzeba czekać kilka tygodni.

Złożenie wniosku wiąże się z obowiązkiem zgłaszania się do urzędu co 2 tygodnie i regularnym potwierdzaniem obecnej sytuacji osobistej i majątkowej osoby wnioskującej. Po sześciu miesiącach, w przypadku dalszych poszukiwań pracy, powinieneś odnowić wniosek. W tym celu spotkasz się z urzędnikiem Jobcentre Plus, którego zadaniem będzie upewnienie się, że dokładasz wszelkich starań by znaleźć zatrudnienie i ewentualnie udzielenie pomocy.

Zobacz również: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Jeśli sam odszedłeś z pracy

Jeśli porzucenie pracy było Twoim wyborem, będziesz musiał uzasadnić, że miałeś powód. Urzędnik Jobcentre Plus może poprosić byłego pracodawcę o skomentowanie tego wyjaśnienia. Jeśli urzędnik stwierdzi, że powód dla którego porzuciłeś pracę był niewystarczający, możesz stracić prawo do zasiłku Jobseeker’s Allowance na 26 tygodni.

Jeśli zostałeś zwolniony

Jeżeli jesteś bezrobotny ponieważ ostatni pracodawca zwolnił Cię z pracy, urzędnik może zapytać go o powody, a Ciebie poprosi o komentarz. Jeśli uzna, że straciłeś zatrudnienie z własnej winy, możesz stracić prawo do zasiłku Jobseeker’s Allowance na 26 tygodni.

Roszczenie łączne

Jeśli Ty oraz Twój partner (niekoniecznie mąż lub żona) jesteście bezrobotni, możecie wspólnie starać się o przyznanie zasiłku Jobseeker's Allowance. Nazywa się to "joint claims". W tym przypadku oboje musicie spełniać warunki konieczne do ubiegania się o zasiłku opartego na dochodach.

Jeśli sytuacja ulegnie zmianie

Pobierając zasiłek Jobseeker's Allowance jesteś zobowiązany natychmiast poinformować Jobcentre Plus o wszelkich nowych okolicznościach, jakie mogą mieć wpływ na jego wysokość. Należą do nich przykład:

  • zmiana miejsca zamieszkania;
  • zamieszkanie z kimś;
  • rozwód, separacja bądź rozstanie z partnerem cywilnym;
  • rozpoczęcie jakiejkolwiek pracy, kursu lub szkoły;
  • choroba lub pobyt w szpitalu;
  • wyjazd (nawet jeśli nie wyjeżdżasz daleko ani na długo);
  • otrzymanie innego zasiłku;
  • wzrost kapitału (wliczając oszczędności, inwestycje czy na przykład otrzymanie spadku).

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędnika

Jeśli w odpowiedzi na wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych otrzymasz decyzję odmowną lub nie zgadzasz się z wysokością przyznanego świadczenia, masz prawo domagać się wyjaśnień lub powtórnego rozważenia Twojego wniosku.

Szczegółowe wskazówki na temat postępowania w takiej sytuacji dostarcza przewodnik Jobcentre Plus: If you think our decision is wrong (28 stron PDF, 194 KB, en). Dokument zawiera również odpowiedni formularz, który osoba składająca odwołanie powinna wypełnić i przedstawić w lokalnym biurze Jobcentre Plus.

Zobacz również serwis: Zasiłki zagraniczne

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...