Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Polonia Extra
Gazeta dla Polaków w Irlandii
rozwiń więcej
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.
Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.

Osoba samotnie wychowująca dziecko w Irlandii ma prawo do dodatku na rodzinę wypłacanego nawet do 22 roku życia potomstwa.

Dodatek na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment) jest świadczeniem dla kobiety lub mężczyzny samotnie wychowujących dziecko, którzy nie otrzymują wsparcia ze strony drugiego rodzica.

Prawo do tego świadczenia mają osoby stanu wolnego, owdowiałe, osoby, których małżonek przebywa w więzieniu, rozwiedzione lub żyjące w separacji. Jego beneficjentem może też być osoba, której małżeństwo zostało anulowane lub która nie mieszka ze swoim małżonkiem. Dodatek na wychowanie dziecka przyznawany jest osobie, która jest głównym opiekunem przynajmniej jednego dziecka, które z nim mieszka. Beneficjent nie może żyć w konkubinacie, a jego zarobki powinny wynosić do 400 euro tygodniowo. Istnieje też konieczność posiadania adresu stałego zamieszkania i uzyskania odpowiedniego wyniku oceny dochodów. Rodzic będący w separacji lub po rozwodzie może ubiegać się o dodatek dopiero po trzech miesiącach od zaistnienia tego faktu. Jego obowiązkiem jest podjęcie wcześniej próby uzyskania alimentów od małżonka.

Osoba stanu wolnego może być beneficjentem świadczenia jeżeli jest rodzicem dziecka, na które ma być przyznany dodatek. Innym warunkiem jest konieczność podjęcia wcześniejszej próby uzyskania alimentów od drugiego rodzica. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, będzie zakwalifikowana jako beneficjent, jeśli jest to kara co najmniej sześciu miesięcy pozbawienia wolności lub pobyt w areszcie przez co najmniej sześć miesięcy bez orzeczenia wyroku skazującego.

Wysokość świadczenia

Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane. Kwota dodatku zależy od wysokości tygodniowych dochodów opiekuna dziecka. Przykładowo rodzic poniżej 66 roku życia wychowujący jedno dziecko, którego tygodniowy dochód brutto wynosi 122-125 euro (bez żadnych innych wpływów), będzie otrzymywać 80 euro dodatku na tydzień.

Przy obliczaniu tej kwoty bierze się pod uwagę zarobki z wykonywanej pracy (zatrudnienie lub samozatrudnienie), alimenty, wartość własności innej niż własny dom, wartość inwestycji i oszczędności, wpływy gotówkowe. Jeżeli beneficjent świadczenia korzysta z niego nieprzerwanie przez co najmniej 52 tygodnie, a jego tygodniowy dochód zacznie przekraczać 400 euro, przez kolejne sześć miesięcy będzie on otrzymywać jedynie połowę kwoty dodatku. Jest to tzw. płatność przejściowa, która może trwać do 26 tygodni. Osoba ubiegająca się o dodatek nie będzie natomiast zakwalifikowana, jeżeli jej dochód tygodniowy przekracza 400 euro. Dodatek dla rodziny niepełnej będzie wypłacany, dopóki beneficjent spełnia wszystkie warunki. Beneficjent dodatku może również otrzymywać inne świadczenia, jak np. dodatek na paliwo (Fuel Allowance), dodatek do dochodu gospodarstwa domowego (Family Income Supplement – FIS), dodatek na czynsz lub spłatę hipoteki (Rent / Mortgage Interest Supplement).

Zobacz również: Komu przysługują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Niezbędne formalności

Żeby uzyskać dodatek na rodzinę niepełną, należy wypełnić formularz OFP1 i wysłać go wraz z innymi potrzebnymi dokumentami do lokalnego biura opieki społecznej (Social Welfare Office). Osoba owdowiała powinna wypełnić tę formalność w ciągu trzech miesięcy od śmierci małżonka. Może też wybrać rentę dla osoby owdowiałej (Widow’s / Widower’s Contributory Pension) zamiast dodatku na niepełną rodzinę. W tym pierwszym przypadku należy wypełnić formularz WCP1.

Wysokość renty obliczana jest na podstawie składki ubezpieczeniowej beneficjenta lub zmarłego małżonka. Osoba stanu wolnego wychowująca dziecko powinna wypełnić i wysłać formularz OFP1 w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Osoba rozwiedziona lub będąca w separacji powinna natomiast spełnić tę formalność w ciągu sześciu miesięcy od daty separacji. Nie można jednak ubiegać się o dodatek wcześniej niż trzy miesiące po separacji. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, może ubiegać się o dodatek od momentu, kiedy areszt trwa co najmniej sześć miesięcy (bez orzeczenia wyroku skazującego) lub kiedy rozpoczyna się kara więzienia nie krótsza niż sześć miesięcy.

DLA KOGO DODATEK

Dodatek dla niepełnej rodziny przyznawany jest głównemu opiekunowi dziecka. Dziecko powinno mieć mniej niż 18 lat. W przypadku gdy uczy się ono dziennie w pełnym wymiarze czasu górna granica wieku to 22 lata. Świadczenie będzie wtedy wypłacane do czasu zakończenia roku akademickiego, w którym dziecko osiąga ten wiek.

PRZYDATNE ADRESY

www.welfare.ie

Zadaj pytanie: Forum prawników

Prawo
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing
18 lip 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...