Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje zasiłek rodzinny
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny przysługuje:
1. rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2. opiekunowi faktycznemu dziecka;
3. osobie uczącej się.
REKLAMA
Osoby te są uprawnione do otrzymania świadczenia, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 złotych. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, dochód na osobę nie może być wyższy niż 583,00 złote.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Uprawnieni rodzice oraz opiekunowie dziecka mogą pobierać zasiłek na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia lub do ukończenia do 21. roku życia, gdy dziecko uczy się. Dziecko niepełnosprawne jest uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego do ukończenia 24. roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub kontynuuje naukę w szkole wyższej.
Wysokość zasiłku rodzinnego to kwota 44,00 złote miesięcznie na dziecko do ukończenia piątego roku życia. Starsze dziecko w wieku do 18 lat otrzyma zasiłek w wysokości 56,00 złotych. Dziecku w wieku od 19 do 24 lat przysługuje zasiłek w kwocie 65,00 złotych.
Wypłata świadczenia za granicą
Sytuacja komplikuje się, gdy jedno z rodziców pracuje za granicą, drugie zaś nie pracuje. W takim przypadku przepisy unijne stanowią, iż do wypłaty świadczeń właściwy jest kraj pracy rodzica.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny wypłacony osobie, która stała się uprawniona do świadczeń rodzinnych w innym państwie jest świadczeniem nienależnie pobranym. W związku z tym istnieje obowiązek jego zwrotu.
Świadczenie należy zwrócić wraz z odsetkami za okres od dnia, w którym rodzic stał się uprawniony do wypłaty świadczeń za granicą do dnia wydania decyzji uchylającej decyzję o przyznaniu świadczeń.
W 2009 r. regionalne ośrodki polityki społecznej wydały prawie siedem i pół tysiąca decyzji nakazujących zwrot nienależnie pobranych świadczeń.
W przypadku otrzymania decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia można wnioskować o umorzenie lub rozłożenie kwoty na raty ze względu na trudna sytuację finansową.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat