Kontrakt socjalny
REKLAMA
Kontrakt socjalny z osobą lub rodziną potrzebującą pomocy zawiera pracownik socjalny. Decyzja o podpisaniu kontraktu jest podejmowana po zapoznaniu się pracownika socjalnego z sytuacją w jakiej znalazła się dana rodzina lub osoba.
REKLAMA
Kontrakt ma za zadanie zmobilizowanie objętej nim osoby do podjęcia aktywności zawodowej, chociażby zarejestrowania się w urzędzie pracy.
Kontrakt określa również zobowiązania i uprawnienia obu podpisujących go stron. Niewywiązywanie się z kontraktu, jak i niedotrzymywanie jego postanowień mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Powiatowe urzędy pracy mają możliwość skierowania danej osoby lub rodziny do podpisania z nimi kontraktu socjalnego. Ma to miejsce w przypadku tzw. „osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy”.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA