Alkoholizm jako źródło problemów dla rodziny
W nowych przepisach zdecydowano się na otoczenie opieką całej rodziny osoby dotkniętej chorobą alkoholową. Nadużywanie alkoholu przez jednego z członków rodziny powoduje, że cały system normalnego funkcjonowania rodzinny przewraca się niczym domek z kart. Choroba alkoholowa jest źródłem poważnych problemów, których ofiarą padają także najbliżsi osoby chorej. Najczęściej tymi ofiarami są kobiety i dzieci. Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) zmagają się później ze swoją przeszłością na samopomocowych grupach wsparcia działające na wzór z ruchu AA.
Bardzo często alkoholizm jest źródłem przemocy w rodzinie.
Co nowego w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?
Nowela zobowiązuje Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do podejmowania działań zmierzających do zwiększenia skuteczności i dostępności pomocy członkom rodzin, w której występuje problemem z alkoholowym. Agencja powinna chronić rodzinę oraz możliwie jak najbardziej minimalizować odczuwanie skutków choroby alkoholowej dotkniętego.
Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będzie zacieśniała współpracę z instytucjami realizującymi zadania.
Program jest realizowany przez jednostkę wskazaną w programie lub powołanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnego pełnomocnika. Następnie realizator programu (wójt, burmistrz, prezydent miasta) sporządza raport z wykonania programu w danym roku i efektów jego realizacji, który przedkłada go do dnia 31 marca roku następującego po roku.
Ponadto zostanie uregulowana kwestia kwalifikacji koniecznych do wykonywania świadczeń z zakresu psychoterapii uzależnień.
Projekt zmiany ustawy trafił już pod obrady Rady Ministrów. Wkrótce powinien zostać przyjęty.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Pomoc Społeczna