Niebieska karta – 4 karty
Procedura „Niebieskie Karty” (NK) to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Warto wiedzieć, że na procedurę NK składają się 4 etapy, czyli 4 karty są wypełniane, począwszy od karty z literą A, skończywszy na karcie z literą D.
Poniżej w kolejnych linkach znajdą Państwo wzór karty A (NK-A) oraz kolejnych, aż do litery D (NK-D). Wyżej wskazane formularze są wypełniane kolejno przez osoby inicjujące, zajmujące się, czy też prowadzące procedurę Niebieskie Karty z pokrzywdzonym i sprawcą. W początkowym etapie może to być policjant podczas pierwszej interwencji, pracownik socjalny lub inne osoby enumeratywnie wymienione w art. 9d ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005, (Dz.U. Nr 180, poz. 1493), w zależności od sytuacji inicjującej procedurę NK.
Niebieska Karta - A (wzór formularza NK-A)
Formularz NK-A zawiera podstawowe informacje o osobach, które zostały dotknięte przemocą oraz pozostałe informacje, także dotyczące osoby, która tą przemoc stosuje. (link do formularza)
Niebieska Karta - B (wzór formularza NK-B)
Formularz "Niebieska Karta "B" otrzymuje osoba dotknięta przemocą w rodzinie, lub w przypadku przemocy wobec dziecka - rodzic, opiekun prawny lub faktyczny, osoba, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie. Formularz B jest dokumentem dla osób pokrzywdzonych, zawierającym definicję przemocy, praw człowieka, informację o miejscach gdzie można uzyskać pomoc. Formularza B nie przekazuje się osobie podejrzanej o stosowanie przemocy w rodzinie. (link do formularza)
Niebieska Karta - C (wzór formularza NK-C)
Na posiedzenie grupy roboczej lub zespołu interdyscyplinarnego, zaprasza się osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy w rodzinie. Na tym posiedzeniu dokonuje się analizy sytuacji rodzinnej oraz wypełnia formularz "Niebieska Karta- C". (link do formularza)
Niebieska Karta - D (wzór formularza NK-D)
Formularz D członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej wypełniają w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. (link do formularza)
Formularze od litery A do litery D są wypełniane przez osoby reprezentujące organy inicjujące i kontynuujące procedurę Niebieskie Karty (policjant, grupa robocza zespołu interdyscyplinarnego, pracownik pomocy społecznej). Formularze nie są wypełniane przez osoby pokrzywdzone ani też przez sprawców przemocy!
Wszystkie formularze pochodzą ze strony www.niebieskalinia.info
Podstawa prawna:
- USTAWA O PRZECIWDZIAŁANIU PRZEMOCY W RODZINIE z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1493), tj. z dnia 24 sierpnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1390).
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW W SPRAWIE PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY” ORAZ WZORÓW FORMULARZY „NIEBIESKA KARTA” z dnia 13 września 2011 r. (Dz.U. Nr 209, poz. 1245).
Więcej informacji i pomoc:
„Niebieska Linia” – poradnia telefoniczna dla osób pokrzywdzonych przemocą i innymi przestępstwami – tel. 22-688-7000
Poradnia telefoniczna „Niebieska Linia” tel. 801 120 002 (można zgłaszać incydenty przemocy ze strony osób, które mają „zawieszony” wyrok za stosowanie przemocy)
Adresy internetowe instytucji pomagających w przypadku przemocy domowej: www.niebieskalinia.pl (zakładka „szukam pomocy”)
www.pokrzywdzeni.gov.pl (zakładka „sieć pomocy”)
www.ms.gov.pl (zakładka „działalność/przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”)
www.mpips.gov.pl (zakładka „przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”)