Przemoc w rodzinie - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest przemoc w rodzinie?
Definicję przemocy w rodzinie zawiera ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nią przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
REKLAMA
Zobacz również: Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?
Jakie prawa przysługują ofierze?
Ofiara domowej przemocy ma prawo do korzystania z bezpłatnych form wsparcia, do których należą w szczególności: poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne , zawodowe i rodzinne.
Po znowelizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w sierpniu 2010 r. ofiary rodzinnej przemocy mają prawo do uzyskania bezpłatnego badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała.
Zobacz również: Jak uzyskać zaświadczenie lekarskie dla ofiary przemocy w rodzinie
Do dyspozycji osób pokrzywdzonych są również ośrodki wsparcia. Z rozwiązań prawnych warto wymienić możliwość orzeczenia w stosunku do sprawcy przemocy w rodzinie zakazu zbliżania się do osoby pokrzywdzonej oraz zakazu kontaktowania się. Ofiara ma prawo domagać się eksmisji sprawcy przemocy.
Zobacz również: Zakaz zbliżania się i eksmisja sprawcy domowej przemocy
Niebieskie Karty
Do uruchomienia tej procedury nie jest wymagana zgoda osoby dotkniętej przemocą. Wszczęcie działań następuje poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku podejrzenia o stosowaniu przemocy w rodzinie. Procedurę realizują jednostki organizacyjne pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia.
Zobacz również: Czym jest "Niebieska Karta"
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat