Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kwalifikacji osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych oraz kwalifikacji osób mogących takie działania prowadzić określono kwalifikacje osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach dla ofiar przemocy w rodzinie oraz kwalifikacje osób, które mogą realizować oddziaływania korekcyjno – edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
REKLAMA
Kwalifikacje osób w specjalistycznych ośrodkach wsparcia
Zgodnie z projektem rozporządzenia osobami, które będą mogły pracować z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia będą osoby, które ukończyły szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mają udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Kwalifikacje osób prowadzących oddziaływania korekcyjno - edukacyjne
Osoby prowadzące oddziaływania korekcyjno - edukacyjne muszą posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkoleń w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie. Wymaga się również, aby w ramach szkolenia w wymiarze 100 godzin połowa z nich dotyczyła pracy z osobami stosującymi przemoc.
Zobacz również: W jaki sposób organy państwowe pomagają ofiarom rodzinnej przemocy?
Standardy usług specjalistycznego ośrodka wsparcia
REKLAMA
Standard podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie w zakresie interwencyjnym obejmuje m.in. zapewnienie schronienia ofiarom przemocy w rodzinie na okres do trzech miesięcy z możliwością przedłużenia w przypadkach uzasadnionych sytuacją ofiary przemocy w rodzinie, udzielanie natychmiastowej pomocy psychologicznej, medycznej i wsparcia, rozpoznanie sytuacji ofiary przemocy w rodzinie i opracowanie planu pomocy.
W zakresie potrzeb bytowych ośrodek zapewnia m.in. całodobowy okresowy pobyt dla nie więcej niż trzydziestu osób, jednak liczba ta może ulec zwiększeniu (w zależności od możliwości specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie), pomieszczenia do spania przeznaczonych maksymalnie dla pięciu osób, z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej ofiary przemocy w rodzinie, miejsca zabaw dla dzieci, pomieszczenia do nauki, wyżywienia, odzieży i obuwia oraz środków higieny osobistej i środków czystości.
Natomiast w zakresie terapeutyczno-wspomagającym ośrodek udziela poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego i socjalnego; prowadzi grupy wsparcia i grupy terapeutyczne dla ofiar przemocy w rodzinie; prowadzi terapie indywidualne ukierunkowane na wsparcie ofiary przemocy w rodzinie oraz nabycie umiejętności ochrony przed osobą stosującą przemoc w rodzinie; przeprowadza diagnozę sytuacji dzieci i udziela im wsparcia psychologicznego oraz specjalistycznej pomocy socjoterapeutycznej i terapeutycznej.
Cele oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych
REKLAMA
Oddziaływania korekcyjno – edukacyjne wobec osób stosujących przemoc w rodzinie prowadzone są w celu powstrzymania osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem tej przemocy; rozwijania umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie; kształtowania umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie; uznania przez osobę stosującą przemoc w rodzinie faktu stosowania tej przemocy.
Oddziaływania te są kierowane w szczególności do osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych albo wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w programie korekcyjno – edukacyjnym; osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii uzależnienia od alkoholu lub narkotyków – w tym przypadku oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii oraz osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno - edukacyjnym.
Osobę stosującą przemoc w rodzinie, wobec której zostało rozpoznane uzależnienie od alkoholu lub narkotyków i innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, kieruje się w pierwszej kolejności na terapię uzależnienia.
Oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie nie prowadzi się w miejscach, w których udziela się pomocy i wsparcia ofiarom przemocy w rodzinie.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat