W jaki sposób organy państwowe pomagają ofiarom rodzinnej przemocy?
REKLAMA
REKLAMA
Polska jest zobowiązana do ochrony integralności fizycznej i psychicznej jednostki przed innymi jednostkami na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Za jej przyczyną zostały stworzone ramy prawne chroniące przed przemocą ze strony osób prywatnych, w tym również najbliższej rodziny.
REKLAMA
Definicja przemocy w rodzinie
Definicja ta zawarta jest w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Stanowi ona, że przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste domowników, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Zobacz również: Bezpłatna pomoc dla ofiar przemocy
Pomoc państwa
Osoba dotknięta przemocą w rodzinie ma prawo do bezpłatnej pomocy w formie poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego, interwencji kryzysowej i wsparcia, ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej, zapewnienia osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie, zapewnienia osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat