Reagujmy na przemoc wobec starszych osób
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa o przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym policję lub prokuratora. Podobny obowiązek spoczywa również na świadkach użycia przemocy w rodzinie, którzy mają obowiązek niezwłocznego zawiadamiania policji, prokuratora bądź innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.
REKLAMA
Rodzaje przemocy
Starsze osoby są krzywdzone fizycznie: szturchanie, popychanie, bicie, maltretowanie; doznają przemocy psychicznej: wyzwiska, poniżanie, odbieranie prawa o decydowaniu o sobie. Bardzo często występuje również przemoc ekonomiczna, np. zmuszanie do pracy ponad siły, zabieranie lub wyłudzanie pieniędzy. Ponadto pewnym rodzajem przemocy jest zaniedbywanie, czyli brak opieki, niedostarczanie dostatecznej ilości pożywienia itp. Może być tak, że pewne rodzaje przemocy występują łącznie.
Zobacz również: Jak eksmitować sprawcę domowej przemocy?
Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwa zjawiska
Ofiarami są najczęściej osoby starsze odizolowane od rodziny, znajomych, które mieszkają z osobą krzywdzoną pod jednym dachem. Przyczyną może też być uzależnienie od alkoholu lub choroba psychiczna. Niektórzy uważają, że przemoc może być spowodowana uczuciem bezsilności dorosłych dzieci wobec zależności finansowej od osoby starszej czy też jest pewnym odreagowaniem długotrwałego i silnego stresu wynikającego z ubóstwa lub bezrobocia.
Co powstrzymuje osoby starsze
Osoby starsze powstrzymuje uczucie wstydu, obawa przed umieszczeniem w domu starców, poczucie winy, lęk przed gniewem, strach przed utratą opiekuna, aż w końcu jakakolwiek by nie była – chora, rozpaczliwa, niedobra - miłość.
Osoby starsze, rzadko szukają pomocy, gdyż ofiara zaprzecza, że doznaje przemocy albo obwinia siebie za to co się stało usprawiedliwiając sprawcę.
Jak reagować na przemoc wobec osób starszych
REKLAMA
Fakt przemocy, zaniedbania należy zgłosić na policji i/lub w ośrodku pomocy społecznej. Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji warto zgłosić problem osobie z dalszej rodziny, księdzu proboszczowi, sąsiadce czy też przedstawicielowi organizacji pozarządowej.
Adresy i telefony instytucji zajmujących się problemami rodziny można znaleźć w każdej przychodni publicznej służby zdrowia, w urzędzie gminy/dzielnicy itp. Pomoc można otrzymać również w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz punktach informacyjno-konsultacyjnych.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA