Można złożyć wniosek o informowanie o:
- zwolnieniu sprawcy przestępstwa z zakładu karnego po odbyciu kary,
- udzielonych przepustkach,
- przerwie w wykonywaniu kary, np. z powodu ciężkiej choroby,
- warunkowym przedterminowym zwolnieniu, gdy sprawca odbył część kary i istnieją powody do przypuszczenia, że więcej nie popełni przestępstwa.
Wniosek o informowanie pokrzywdzonego o opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego
Artykuł 168a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego brzmi: „Na wniosek pokrzywdzonego, odpowiednio, sędzia penitencjarny lub dyrektor zakładu karnego niezwłocznie zawiadamia pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego po odbyciu kary, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także o wydaniu decyzji o udzieleniu skazanemu przerwy, czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru lub bez konwoju funkcjonariusza Służby Więziennej albo asysty innej osoby godnej zaufania, przerwy w wykonaniu kary, warunkowego zwolnienia.
Zobacz również: Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić
O prawie do złożenia wniosku, poucza pokrzywdzonego sąd, kierując orzeczenie do wykonania.
W wypadku zwolnienia z zakładu karnego po odbyciu kary skazanego z zaburzeniami preferencji seksualnych odbywającego karę pozbawienia wolności za przestępstwo określone w art. 197-203 Kodeksu karnego, popełnione w związku z tymi zaburzeniami, a także w wypadku ucieczki takiego skazanego z zakładu karnego lub wydania decyzji o udzieleniu przepustki lub czasowego zezwolenia, odpowiednio sędzia penitencjarny lub dyrektor zawiadamia o tym jednostkę Policji, właściwą dla miejsca pobytu skazanego.
Oczywiście w przypadku zagrożenia wynikającego z bezpośredniego spotkania ze sprawcą zawsze można wzywać na interwencję policję.
Zobacz również serwis: Sprawy karne