Przemoc wobec osób starszych
REKLAMA
REKLAMA
Przemoc wobec osób starszych, podobnie jak przemoc wobec innych członków rodziny może przybierać różne formy,, zarówno przemocy fizycznej, jak i psychicznej. Wśród krzywdzących zachowań można wyróżnić m. in.:
REKLAMA
- izolowanie;
- zamykanie;
- szarpanie;
- popychanie;
- poszturchiwanie;
- uderzanie;
- bicie;
- zabieranie pieniędzy;
- zmuszanie do prac domowych;
- ośmieszanie;
- wyzywanie;
- wytykanie starości i niepełnosprawności fizycznej lub psychicznej;
- zmuszanie do różnych rzeczy stosując pogróżki, groźby lub szantaż;
- przemoc seksualna.
Dlaczego starsze osoby nie zgłaszają się po pomoc
Przede wszystkim osoby w podeszłym wieku mają ograniczoną mobilność oraz kontakty z innymi osobami. Innym powodem godzenia się z sytuacją jest strach przed tym, że sąd może orzec wobec takich osób umieszczenie w domu opieki.
Zdecydowana większość Polaków (powyżej 90 proc.) nie widzi okoliczności usprawiedliwiających przemoc w rodzinie wobec osób starszych.
Wsparcie dla ofiar przemocy
Dla rodziny, w które występuje zjawisko przemocy w rodzinie zakładana jest „Niebieska Karta”. Dokumentację prowadzi dzielnicowy. W ramach procedury „Niebieskie Karty” odwiedza on rodzinę dotkniętą domową przemocą co najmniej raz w miesiącu. Udziela też niezbędnych informacji na temat działających instytucji, które pomagają ofiarom przemocy. Działania dzielnicowego polegają też na pracy ze sprawcą przemocy, którego informuje się o konsekwencjach takiego zachowania oraz o możliwości podjęcia terapii.
W powiatowych specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie można uzyskać poradę prawną i psychologiczną.
Zobacz również: Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy
Za popełnienie przestępstwa znęcania się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, zaś do 10 lat, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem.
REKLAMA
Przemocą w rodzinie jest jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członka rodziny, w szczególności narajające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Opracowano na podstawie raportu z badania ogólnopolskiego Polskiej Akademii Nauk Instytutu Psychologii „Przemoc w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (2009)” dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat