Prywatny akt oskarżenia strona pokrzywdzona może wnieść osobiście. Powinien on zawierać dane personalne oraz adresy oskarżyciela prywatnego, oskarżonego i ewentualnych świadków, datę i miejsce zdarzenia.
Opłata od prywatnego aktu oskarżenia wynosi 300 zł, można ją uiścić przy wnoszeniu prywatnego aktu oskarżenia bądź po otrzymaniu wezwania do jej uiszczenia.
Zwolnienie od kosztów sądowych
Można wnosić o zwolnienie z kosztów sądowych. Należy złożyć wniosek, że nie jest się w stanie, bez uszczerbku finansowego koniecznego do utrzymania siebie lub rodziny, ponieść kosztów sądowych ( należy dołączyć formularz - oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania).
Pełnomocnik z urzędu wyznaczany jest w sytuacji, gdy strona udowodni, że nie jest w stanie z uwagi na trudną sytuację materialną samodzielnie ponieść kosztów w tym zakresie. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej i dołączyć do niego zaświadczenia dokumentujące wysokość miesięcznych dochodów i wydatków, zaświadczenie o zarobkach, wysokości renty oraz formularz – oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania.
W pierwszej kolejności wyznaczony zostaje termin posiedzenia pojednawczego, na którym sędzia wzywa strony do zawarcia ugody na określonych warunkach. W przypadku nie zawarcia ugody sprawa zostaje skierowana na rozprawę.
Przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego
Do kategorii przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego należą takie przestępstwa jak: zniesławienie, zniewaga, naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała poniżej 7 dni (art. 157 Kodeksu karnego) itp.
Zniesławienie jest uregulowane w art. 212 KK. Zgodnie z tym artykułem kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
Stosownie do przepisu art. 216 KK kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Zobacz również: Zniesławienie po nowelizacji
Naruszenie nietykalności cielesnej określone jest w art. 217 KK. Przepis ten stanowi, że kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Jeżeli prokurator uzna, że wymaga tego interes społeczny, może według swego uznania wszcząć postępowanie z urzędu lub przyłączyć się do postępowania, które zostało zainicjowane.
Oskarżyciel prywatny może składać wnioski, zadawać pytania, wnosić środki odwoławcze itp.
Zobacz również serwis: Sprawy karne