Co to jest stalking

Żaneta Urawska
rozwiń więcej
Stalking jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo.
Stalking jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo. Z jednej strony jest stalker (sprawca) a z drugiej osoba nękana (ofiara).

Cechami charakterystycznymi dla stalkingu jest to że: są to zachowania powtarzalne, kierowane bezpośrednio w stronę określonej osoby, postrzegane jako zachowania niepożądane i natrętne, które wyzwalają u nękanej osoby niepokój i strach. 

Regulacje karne

Uporczywe nękanie na gruncie prawa polskiego nie doczekało się jednak odrębnej regulacji o charakterze karnym.

Jeżeli chodzi o typy czynów karalnych, które mogące mieć najpowszechniejsze zastosowanie przy orzekaniu w sprawach, które można określić jako dotyczące uporczywego nękania to z pewnością należą do nich: art.191 § Kodeksu karnego, który stanowi, że: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, oraz art. 190 § 1 Kodeksu karnego „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Stalker jako osoba najbliższa

Artykuł 207 Kodeksu karnego stanowi, że: „Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”.

Osobą najbliższą wedle Kodeksu karnego jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu) oraz inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca.

Zobacz również: Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa znęcania się

Jak bronić się przed stalkerem

Jeżeli zachowania stalkera wywołują u osoby nękanej poczucie zagrożenia, strachu to może złożyć na policji lub w prokuraturze rejonowej zawiadomienie o popełnieniu jednego z przytoczonych powyżej przestępstw. Warto jest również zbierać dowody na takie zabronione zachowania. Mogą nimi być np. zachowane sms-y, maile, nagrania magnetofonowe, listy, zdjęcia, świadkowie, notatki policji, dokumentacja medyczna etc. 

Zawsze gdy osoba nękana czuje, że jej bezpieczeństwo jest zagrożone (np. na skutek bezpośredniego spotkania ze sprawcą) ma prawo wzywać na interwencje policję.

Odpowiedzialność cywilna stalkera

Jeśli chodzi o odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego to należy stwierdzić, że działania stalkerów wymierzone są m.in. w życie, zdrowie, wolność, spokój ofiary, prywatność itp.

Ofiary stalkingu, których dobra zostały naruszone mogą żądać świadczeń odszkodowawczych od nękającej ich osoby, jak również zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...