Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy
REKLAMA
REKLAMA
Zapewnienie schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia
REKLAMA
Można się tam udać bez skierowania, bez znaczenia jest również dochód. W ośrodku można przebywać do trzech miesięcy. Jednak w szczególnych wypadkach czas pobytu może zostać przedłużony.
Na miejscu ofiary przemocy w rodzinie otrzymują natychmiastową pomoc psychologiczną. Mogą liczyć na pomoc medyczną, socjalną, a także prawną.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
W ośrodku znajdują się pomieszczenia do spania. Zgodnie z przepisami w jednym pomieszczeniu do spania powinno przebywać nie więcej niż pięć osób.
Uwzględnia się tu sytuację rodzinną ofiar przemocy.
W ośrodkach istnieją specjalne pomieszczenia dla dzieci, w tym pokoje do nauki. Można również korzystać z pomieszczeń do prania, suszenia, z kuchni i łazienek.
Ośrodek zapewnia wyżywienie odzież i obuwie, a także środki higieny osobistej oraz środki czystości.
Ośrodki prowadzą zajęcia terapeutyczne dla ofiar przemocy w rodzinie. Terapia ma na celu m. in. nabycie przez ofiary umiejętności ochrony przed przemocą w rodzinie. Wsparcie psychologiczne zapewnia się również dzieciom. Rodzice mogą otrzymać porady wychowawcze.
Pomoc w uzyskaniu mieszkania i bezpłatnego badania lekarskiego
Ofiara domowej przemocy ma prawo do otrzymania bezpłatnie zaświadczenia lekarskiego ustalającego przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
Osoba, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego razem ze sprawcą przemocy lokalu może liczyć na pomoc w uzyskaniu mieszkania.
Zobacz również: Procedura "Niebieskie Karty" dla ofiar przemocy w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat