Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
Rola Policji
Policjant rozpoczyna pomoc ofiarom przemocy w rodzinie już podczas interwencji domowej. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Musi zapewnić bezpieczeństwo ofiarom, w razie potrzeby stosuje zatrzymanie sprawcy. Policjant w miarę możliwości przeprowadza również rozmowę ze sprawcą przestępstwa. Poucza go o odpowiedzialności karnej za znęcanie się nad członkiem rodziny. Wzywa go do zachowania się zgodnego z prawem i zasadami współżycia społecznego.
REKLAMA
Pomoc dzielnicowego
Policjant sporządza notatkę z interwencji oraz informuje rodzinę o uruchomieniu procedury „Niebieskie Karty”. Notatkę z interwencji otrzyma ostatecznie dzielnicowy. Od tej pory to dzielnicowy zajmuje się rodziną dotkniętą przemocą domową. W tym celu powinien skontaktować się z nią w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania notatki z interwencji. Dzielnicowy informuje ofiary przemocy o działających organizacjach i instytucjach udzielających pomocy. Od tej pory składa tez rodzinie wizyty, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dzielnicowy prowadzi również rozmowy ze sprawcą. Informuje go o możliwości podjęcia leczenia, terapii, czy uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.
Zobacz również: Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy
Teczka „Przemoc w rodzinie”
Dokumentacja prowadzona przez dzielnicowego zawiera informacje na temat członków rodziny (liczba, wiek, źródła utrzymania, sytuacja lokalowa, sytuacja opiekuńczo-wychowawcza dzieci) oraz na temat zachowania się sprawcy rodzinnej przemocy (w tym czy naużywa on alkoholu, innych środków odurzających, czy rodzice wywiązują się z obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej)
Dokumentację z realizacji czynności w ramach procedury „Niebieskie Karty” dzielnicowy gromadzi w teczce o nazwie „Przemoc w rodzinie”.
W przypadku wszczęcia postępowania karnego wobec sprawcy przemocy w rodzinie, dzielnicowy przekazuje zgromadzone dokumenty i informacje organom postępowania przygotowawczego.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Zakończenie procedury
Dzielnicowy może zakończyć prowadzenie procedury „Niebieskie Karty” wobec rodziny, jeżeli z posiadanej dokumentacji i uzyskanych informacji wynika, że w rodzinie tej nie występuje już zjawisko przemocy. Informuje o tym osobę uznawana za ofiarę przemocy w rodzinie.
Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat