Alkoholizm w rodzinie uderza w sposób szczególny w dzieci. Prowadzi bezpośrednio do demoralizacji dzieci, uniemożliwiając stworzenie im warunków do normalnego rozwoju i funkcjonowania razem z rówieśnikami.
Czym jest alkoholizm
Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkoholizm jest chorobą. Kojarzy im on się raczej z ludźmi ze społecznego marginesu, do których w ich mniemaniu jest im bardzo daleko.
Tymczasem niczym niedająca się pohamować chęć wypicia napoju alkoholowego, picie pomimo wielu szkód w zdrowiu i życiu osobistym, trudności z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu i wreszcie zaniedbywanie innych sfer życia łącznie z pracą i relacjami z najbliższymi to symptomy mogące świadczyć o alkoholizmie.
Alkoholikami mogą być także osoby którym wydaje się że ich to pozornie nie dotyczy.
Leczenie odwykowe
Leczenie odwykowe alkoholików prowadzą stacjonarne i niestacjonarne zakłady lecznictwa odwykowego oraz inne zakłady opieki zdrowotnej. Są to specjalne placówki posiadające wykwalifikowaną kadrę i niebagatelne doświadczenie w rozwiązywaniu tego poważnego problemu społecznego. Tworzą je zarząd województwa oraz wojewódzki ośrodek terapii uzależnienia i współuzależnienia.
Czy poddanie leczeniu jest przymusowe?
Co do zasady poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Możliwe jest jednak skierowanie alkoholika do leczenia przez sąd na wniosek prokuratury albo gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Sądem właściwym do podjęcia decyzji o leczeniu alkoholika jest sąd rejonowy w miejscu zamieszkania alkoholika lub pobytu tej osoby. Postępowanie w tej materii ma charakter nieprocesowy.
Ponadto sąd może zastosować środek związany z poddaniem sprawcy próbie przez powstrzymanie się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających.
Czy leczenie alkoholików jest płatne?
Uzależniony od alkoholu nie płaci za świadczenia w zakresie leczenia odwykowego udzielane w zakładach opieki zdrowotnej.