REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sąd może skierować alkoholika na leczenie.
Sąd może skierować alkoholika na leczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Alkohol uderza w rodzinę

Uzależnienie od alkoholu jednego z członków rodzina odbija się bezpośrednio na pozostałych domownikach. Osobnik będący pod wpływem alkoholu, który dopuszcza się przestępstw bardzo często popełnia również przestępstwa wobec członków rodziny.
Alkoholizm w rodzinie uderza w sposób szczególny w dzieci. Prowadzi bezpośrednio do demoralizacji dzieci, uniemożliwiając stworzenie im warunków do normalnego rozwoju i funkcjonowania razem z rówieśnikami.

REKLAMA

Zobacz też: Sprawy rodzinne

Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkoholizm jest chorobą. Kojarzy im on się raczej z ludźmi ze społecznego marginesu, do których w ich mniemaniu jest im bardzo daleko.
Tymczasem niczym niedająca się pohamować chęć wypicia napoju alkoholowego, picie pomimo wielu szkód w zdrowiu i życiu osobistym, trudności z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu i wreszcie zaniedbywanie innych sfer życia łącznie z pracą i relacjami z najbliższymi to symptomy mogące świadczyć o alkoholizmie.

Alkoholikami mogą być także osoby którym wydaje się że ich to pozornie nie dotyczy.

Leczenie odwykowe

Leczenie odwykowe alkoholików prowadzą stacjonarne i niestacjonarne zakłady lecznictwa odwykowego oraz inne zakłady opieki zdrowotnej. Są to specjalne placówki posiadające wykwalifikowaną kadrę i niebagatelne doświadczenie w rozwiązywaniu tego poważnego problemu społecznego. Tworzą je zarząd województwa oraz wojewódzki ośrodek terapii uzależnienia i współuzależnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy poddanie leczeniu jest przymusowe?

Co do zasady poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Możliwe jest jednak skierowanie alkoholika do leczenia przez sąd na wniosek prokuratury albo gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. 

Sądem właściwym do podjęcia decyzji o leczeniu alkoholika jest sąd rejonowy w miejscu zamieszkania alkoholika lub pobytu tej osoby. Postępowanie w tej materii ma charakter nieprocesowy.

Ponadto sąd może zastosować środek związany z poddaniem sprawcy próbie przez powstrzymanie się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających.

Czy leczenie alkoholików jest płatne?

Uzależniony od alkoholu nie płaci za świadczenia w zakresie leczenia odwykowego udzielane w zakładach opieki zdrowotnej.

Zobacz też: Sprawy karne

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA