Przymusowe leczenie alkoholika

Butelka Soave
Do poddania się leczeniu w stacjonarnym albo niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego można zobowiązać osoby, których uzależnienie od alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich lub uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy. Sąd orzeka o takim obowiązku w postępowaniu nieprocesowym.

Wszczęcie postępowania następuje na wniosek komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi lub prokuratora. Zainteresowany członek rodziny osoby uzależnionej od alkoholu nie może więc sam bezpośrednio zwrócić się z takim wnioskiem do sądu. Osoba taka musi się zwrócić z wnioskiem do wspomnianych wyżej organów, a wniosek taki jest zwolniony z opłat.

Stosownie do art. 24 ustawy osobę uzależnioną od alkoholu, której uzależnienie od alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich lub uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny – kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania ewentualnego rodzaju zakładu leczniczego. Na badanie to – zgodnie z art. 25 ustawy kieruje komisja do przeciwdziałania alkoholizmowi właściwa według miejsca zamieszkani a osoby ubezwłasnowolnionej.

Orzekając o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu sąd może ustanowić na czas trwania tego obowiązku nadzór kuratora. Osoba, wobec której został ustanowiony nadzór ma obowiązek stawiania się na wezwanie sądu lub kuratora i wykonywania ich poleceń.

Orzekając obowiązek poddania się przymusowemu leczeniu Sąd wzywa taką osobę do stawienia się we wskazanym dniu i zakładzie lecznictwa odwykowego w celu poddania się leczeniu, z zagrożeniem, że w razie odmowy dobrowolnego stawienia się na leczenie może zostać użyty przymus w celu doprowadzenia takiej osoby. Osoba taka jest również zobowiązana poddać się regulaminowi placówki leczniczej. Przymusowe doprowadzenie takiej osoby dokonuje Policja.

Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo jak tego wymaga cel na jaki zostało ustanowione. Obowiązek ten nie może jednak trwać dłużej niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu w tej kwestii.

W czasie trwania obowiązkowego leczenia sąd może po zasięgnięciu opinii placówki leczniczej zmienić swoje wcześniejsze postanowienia zmieniając sposób i zakres leczenia (np. zmieniając ośrodek ze stacjonarnego na niestacjonarny).

O ustaniu obowiązku przed upływem 2-letniego terminu decyduje sąd. Ponowne zastosowanie przymusowego leczenia wobec tej samej osoby nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od zakończenia ostatniego leczenia.

Jeśli sąd orzekający o obowiązku poddania się leczeniu uzna, że zachodzą podstawy do ubezwłasnowolnienia takiej osoby – zawiadamia o tym właściwego prokuratora.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...