REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść? fot. Fotolia
Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.

Pies asystujący to odpowiednio wyszkolony i oznakowany pies służący pomocą osobie niepełnosprawnej, w szczególności osobom niewidomym, niedowidzącym lub niepełnosprawnym ruchowo. Zadaniem psa asystenta jest ułatwienie osobie niepełnosprawnej funkcjonowania w życiu publicznym. Psy są wyszkolone by np. gasić światło, podawać upuszczone przedmioty, otwierać drzwi, a nawet by pomagać w ubieraniu się. 

REKLAMA

Polskie prawo wskazuje na 4 rodzaje psów asystujących:

  1. pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej – jest ,,oczyma’’ takiej osoby, pomaga jej w omijaniu przeszkód i bezpiecznym poruszaniu się.
  2. pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo  - najczęściej taki pies pomaga w podnoszeniu, podawaniu, otwieraniu i naciskaniu, czyli w czynnościach, które osobie poruszającej się na wózku sprawiają trudności lub są niemożliwe do wykonania;
  3. pies sygnalizujący osoby głuchej i niedosłyszącej -  asystuje osobie głuchej lub niedosłyszącej przez zwracanie jej uwagi na określone dźwięki, a następnie doprowadza ją do źródła hałasu;
  4. pies sygnalizujący atak choroby – potrafi wyczuć nadchodzący atak choroby (np. atak serca lub padaczki)  i ostrzec o tym właściciela lub osoby z jego otoczenia lub odpowiednio zareagować na atak choroby.

Gdzie można wejść z psem asystującym?

Ta kwestia została uregulowana w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 20a tej ustawy, osoba niepełnosprawna z psem asystującym ma wstęp i możliwość korzystania z:

  1. obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej (urzędy), wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;
  2. parków narodowych i rezerwatów przyrody;
  3. plaż i kąpielisk.

Z psem asystującym wolno również także korzystać z komunikacji lądowej (pociągi, autobusy itp.), lotniczej, wodnej oraz z komunikacji publicznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że wyliczenie z pkt. 1 ma charakter jedynie przykładowy. W tym wyliczeniu zabrakło obiektów sakralnych, co nie jest przypadkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z kościołami?

Pominięcie kościołów i innych obiektów sakralnych nie oznacza, że wejście do tych obiektów jest zabronione. Kluczowym w tej sytuacji jest to by zapytać duchownego o zgodę na wejście do obiektu sakralnego.

W wielu przypadkach duchowny wyrazi zgodę na wejście do obiektu sakralnego osoby niepełnosprawnej ze swoim psem asystującym. Może zdarzyć się jednak tak, że padnie odpowiedź odmowna i nie będzie to niezgodne z prawem – może to wynikać z zakazem ingerencji w rytualny charakter zachowania w świątyni.

O czym należy pamiętać korzystając z pomocy psa-asystenta?

Osoba niepełnosprawna korzystająca z pomocy psa asystującego jest zobowiązana do spełnienia kilku warunków:

  1. wyposażenie psa w uprząż – pies powinien zostać wyposażony w specjalną uprząż z umieszczonym w widocznym miejscu napisem ,,Pies asystujący’;
  2. należy nosić przy sobie certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
  3. należy nosić przy sobie ważną książeczkę sczepień weterynaryjnych – psa należy zaszczepić na wściekliznę w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez niego 3 miesiąca życia, a później co najmniej raz na rok.

Spełnianie tych warunków oznacza, że osoba niepełnosprawna w nieskrępowany sposób może korzystać z w/w miejsc.

Pies asystujący musi zostać wyposażony tylko w uprząż – nie ma obowiązku zakładania mu kagańca oraz prowadzania go na smyczy.

Osoba niepełnosprawna ponosi także pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane przez swojego ,,asystenta’’.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz.U. z 2010 r. nr. 64 poz. 399)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA