Bezpieczniejsze placówki całodobowej opieki
REKLAMA
REKLAMA
- Zmieniając ustawę o pomocy społecznej oraz ustawę o ochronie zdrowia psychicznego poprawiamy bezpieczeństwo oraz warunki pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w legalnie działających placówkach zapewniających całodobową opiekę -powiedziała minister Elżbieta Rafalska
REKLAMA
Na nowo zostaną uregulowane zasady przyjmowania, pobytu i opuszczania placówek całodobowej opieki przez osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz zasady stosowania przymusu bezpośredniego. Wzorem są rozwiązania obowiązujące w domach pomocy społecznej.
Zobacz również: Bezrobotni
REKLAMA
Kontrola legalności przyjmowania podopiecznych i warunków, w jakich przebywają, zostanie przyznana sądom. Liczba miejsc w placówce będzie ograniczona do 100. Nie będzie do nich wolno przyjmować osób małoletnich. Zostaną też wprowadzone wymogi w zakresie kwalifikacji osób świadczących usługi opiekuńcze oraz wskaźniki zatrudnienia.
- Dążymy do ograniczenia skali nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę oraz poprawy skuteczność sankcji nakładanych na podmioty prowadzące placówki bez zezwolenia– mówiła minister Rafalska.
Zostanie poszerzony zakres uprawnień kontrolnych inspektorów urzędów wojewódzkich i wzrosną - z 10 lub 20 tys. zł do 40 tys. zł - wysokości nakładanych kar. Wojewoda, w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia osób przebywających w placówce, będzie mógł cofnąć zezwolenie na prowadzenie placówki i nakazanie wstrzymania prowadzenia tej placówki, z nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Ustawa wejdzie w życie w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia, z tym, że przepisy dotyczące placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, z uwagi na fakt, że odnoszą się między innymi do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zaczną obowiązywać z dniem 1 czerwca 2018 r.
* * *
Minister Elżbieta Rafalska podała też najnowsze dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku br. 6,6 proc. i w porównaniu do września spadła o 0,2 punktu procentowego. Była o 1,6 punktu procentowego niższa niż rok temu. - Począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia w październiku nigdy nie był tak niski, a identyczny wskaźnik bezrobocia odnotowano po raz ostatni w styczniu 1991 r. –podkreśliła minister Rafalska. -Liczę na to, że w 2018 r. liczba bezrobotnych spadnie poniżej 1 mln.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA