Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego /fot. Fotolia
Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego to efekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która stanowi przedmiot prac Sejmu. Projekt uniemożliwia egzekucję z przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność, np. wózka inwalidzkiego.

Jednym z punktów 70. posiedzenia Sejmu (25 czerwca 2014 r.) było drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Projekt ustawy powstał na gruncie zaistniałego stanu faktycznego. Egzekucja wyroku, stwierdzającego zadłużenie obywatela doprowadziła bowiem do sytuacji skrajnej, w której komornik sądowy w ramach zajęcia komorniczego zabierał także przedmioty, takie jak wózek inwalidzki.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Zakres przedmioty egzekucji komorniczej

Zakres przedmiotowy egzekucji komorniczej wyznacza art. 829 ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Katalog dopuszczalnych przez prawo wyłączeń pochodzi z 1964 roku. Jest więc zupełnie niedostosowany do współczesnych realiów gospodarczych. Ustawodawca przewidział wyłączenia z egzekucji komorniczej z tzw. przyczyn humanitarnych i konieczności poszanowania minimum egzystencji dłużnika. Z tego tytułu nie można zająć:

  • przedmiotów urządzenia domowego, pościeli, bielizny, ubrania codziennego, niezbędnego dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubrań niezbędnych do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;
  • zapasów żywności i opału niezbędnych dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;
  • jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec potrzebnych do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów;
  • narzędzi i innych przedmiotów niezbędnych do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowców niezbędnych dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem pojazdów mechanicznych;
  • u dłużnika pobierającego periodyczną stałą pracę – pieniędzy w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej pracy – pieniędzy niezbędnych dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
  • przedmiotów niezbędne do nauki, papierów osobistych, odznaczeń i przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmiotów codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową;
  • produktów leczniczych niezbędnych do funkcjonowania podmiotu leczniczego przez okres trzech miesięcy oraz wyrobów medycznych.
  • sum i świadczeń w naturze na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych, sum przeznaczanych przez Skarb Państwa na specjalne cele (np. stypendia), praw niezbywalnych, a w pewnych częściach świadczeń z ubezpieczeń osobowych i odszkodowań i pomocy społecznej. Ponadto nie można zająć świadczeń alimentacyjnych, rodzinnych, pielęgnacyjnych, porodowych i przeznaczonych dla sierot zupełnych.

Karta parkingowa w 2014 roku

Przepis ma charakter po pierwsze anachroniczny, po drugie - nieprecyzyjny. Nie uwzględnia przedmiotów, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, czyli: wózków inwalidzkich, balkoników, łóżek szpitalnych sterowanych elektronicznie, ortez ortopedycznych, itp. Niejednokrotnie jest to sprzęt wysokiej jakości, wykonywany na indywidualne zamówienie o wysokiej wartości rynkowej. Dla osoby niepełnosprawnej/ jej rodziny są to rzeczy niezbędne w codziennej egzystencji.

Zajęcie sprzętu niepełnosprawnych

Projekt wprowadza do postępowania cywilnego m.in. przepisy uniemożliwiające egzekucję przedmiotów, które dla dłużnika lub członków jego rodziny są niezbędne ze względu na niepełnosprawność. Nowelizacja wyłącza więc tego typu sprzęt z katalogu przedmiotów, z których dopuszczalna jest egzekucja.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, nie będą podlegały egzekucji komorniczej.

Analogiczne ograniczenie obowiązuje w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie m.in.: przymusowego ściągania podatków, opłat, grzywien i kar pieniężnych. Zdaniem autorów projektu (m.in. posłów PO) potrzebne jest ujednolicenie przepisów regulujących postępowania – cywilne i administracyjne. Należy zniwelować różnice występujące w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To na ich podstawie komornicy podejmują kolejne czynności. Nie ma bowiem obiektywnych powodów, dla których prywatni wierzyciele mają mieć większe uprawnienia egzekucyjne niż organy publiczne.

Projekt wpłynął do Sejmu 8 listopada 2013 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP PO. 23 grudnia 2013 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, 23 stycznia 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie. Projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która skierowała go do podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa cywilnego. 28 maja 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami o charakterze redakcyjnym.

Polecamy: Ważne zmiany w procedurze cywilnej

Źródło: Sejm

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm. ).

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...