Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?

REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego
- Osoby niepełnosprawne, a leczenie stomatologiczne
- Projekt PFRON „Dostępna stomatologia”
Świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego
Wykaz wszystkich świadczeń gwarantowanych znajduje się w załącznikach do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U.2021.2148 t.j.). Wśród nich znaleźć można m.in. te, które przysługują określoną ilość razy w roku kalendarzowym jak np.:
REKLAMA
- raz w roku kalendarzowym można przyjść na badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje także instruktarz higieny jamy ustnej,
- trzy razy w roku kalendarzowym ( a w przypadku kobiet w ciąży i w okresie połogu nie częściej niż raz na kwartał) można przyjść na badanie kontrolne,
- raz w roku kalendarzowym przysługuje usunięcie kamienia nazębnego tzw. skaling.
Są też wymienione świadczenia, które nie mają czasowych warunków realizacji świadczeń, jak np. leczenie próchnicy powierzchniowej, badanie żywotności zęba, opatrunek leczniczy w zębie stałym, całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku, usunięcie zęba jedno i wielokorzeniowego, repozycja i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy, zaopatrzenie w protezę akrylową całkowitą, czy chirurgiczne usuniecie zęba. Część świadczeń gwarantowanych należy przeprowadzić w odpowiednim znieczuleniu, za które jednak należy zapłacić.
Osoby niepełnosprawne, a leczenie stomatologiczne
Dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej do ukończenia 16 lat oraz dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym od ukończenia 16. do ukończenia 18. roku życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują:
- kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień,
- znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych, z wyłączeniem procedury wizyty niepowiązanej z innymi świadczeniami gwarantowanymi (pierwszej wizyty dzieci do ukończenia 6. roku życia).
Osobom legitymującym się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, które ukończyły 18 lat, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują znieczulenie ogólne i kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.
Projekt PFRON „Dostępna stomatologia”
24 lutego 2025 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PPFRON)podpisał umowę na realizację projektu dotyczącego zwiększenia dostępności gabinetów stomatologicznych oraz przeprowadzania szkoleń dla personelu medycznego. Budżet wynosi 19,89 mln zł. Okres realizacji zaplanowano na czas od 1 marca 2025 r. do 31 sierpnia 2028 r.
Program zakłada szereg działań mających przyczynić się do popraw dostępności usług stomatologicznych. Projekt zakłada:
- powstanie standardu dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej dla gabinetów i świadczonych w nich usług stomatologicznych;
- udzielenie grantu min. 32 placówkom na świadczenie usług stomatologicznych zgodnie z wypracowanym standardem;
- dostosowanie co najmniej 25 placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych;
- opracowanie mapy dostępnej stomatologii;
- przeszkolenie 500 osób pracujących w podmiotach świadczących usługi stomatologiczne (personel medyczny i niemedyczny), jak również studenci i studentki kierunku lekarsko-dentystycznego.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U.2021.2148 t.j.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA