Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Aktualizacja orzeczeń o niepełnosprawności przez nowe wytyczne. Co ze starymi orzeczeniami? Decyduje o tym punkt 7 i 8 / Shutterstock

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

List przyszedł do naszej redakcji kilka dni temu. Dotyczy nowych wytycznych wydawania orzeczeń o niepełnosprawności przez WZON i PZON. Omówiliśmy je w tym artykule:

Kiedy jest możliwe - z uwzględnieniem nowych wytycznych - staranie się o "nowe" orzeczenie o niepełnosprawności przed upływem np. trzyletniego okresu obowiązywania "starego"?

Kiedy nowe orzeczenie o niepełnosprawności przed upływem terminu "starego" orzeczenia?

Zasadniczo wtedy, gdy nastąpiła zmiana stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. Jeżeli dziewczynka ma dziś taki sam stan zdrowia jak w momencie wydawania orzeczenia o niepełnosprawności, to nie ma podstawy do ponownego stawania przed komisją ds. niepełnosprawności. Taka weryfikacja powinna się odbyć planowo, a dziecko skorzysta z nowych wytycznych w przyszłości - następne orzeczenia będą miały charakter stały (1) najpierw do 16. roku życia, a potem 2) jako orzeczenie stałe dla osoby dorosłej).

Przykład

Dziewczynka (8 lat) cierpi na chorobę genetyczną, która jest objęta najnowszymi wytycznymi pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawności. Ma orzeczenie o niepełnosprawności ważne do 2027 r. Nie ma zmian w stanie jej zdrowia. Kolejne orzeczenie będzie za okres po 2027 r. z ważnością do ukończenia 16 roku życia. Wytyczne nie są podstawą do wcześniejszego wydania takiego orzeczenia.

Nowe orzeczenie o niepełnosprawności, gdy był pkt 8 a mogą być pkt 7 i 8

Przykład

Przykład

Dziewczynka (8 lat) cierpi na chorobę genetyczną, która jest objęta najnowszymi wytycznymi pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawności. Ma orzeczenie o niepełnosprawności ważne do 2027 r. Orzeczenie to wskazuje jedynie punkt 8, a wytyczne mówią o punkcie 7 i 8. Ta różnica jest podstawą do wystąpienia o nowe orzeczenie o niepełnosprawności (bez czekania na 2027 r.).

Nowe wytyczne dla WZON I PZON w sprawie wydawania orzeczeń o niepełnosprawności dla m.in. 200 rzadkich chorób genetycznych

Celem wytycznych nie jest korekta w 2025 r. wydanych do tej pory orzeczeń o niepełnosprawności. Nie chodzi o to, aby osoby niepełnosprawne aktualizowały teraz w 2025 r. w pośpiechu swoje orzeczenia o niepełnosprawności z czasowych na stałe (według wytycznych). Celem jest wprowadzenie pewnego standardu. Standard ten mają realizować WZON i PZON. Pełnomocnik chciałby, aby w całej Polsce WZON i PZON w stosunku do osób cierpiących na przeszło 200 chorób genetycznych, wydawały te same orzeczenia o charakterze stałym. Jak stworzono katalog 200 chorób? Są to choroby, które charakteryzują się dwiema cechami:

Cecha 1) Choroba przebiega w sposób jednolity dla wielu osób i tak samo obciąża organizm - mamy np. 50 identycznych przebiegów choroby, z czego wynika wiedza, że choroba jest nieuleczalna dla każdego kolejnego chorego.

Cecha 2) Według aktualnej wiedzy medycznej nie ma żadnej szansy nie tylko na wyleczenie, ale także poprawę funkcjonowania w życiu codziennym.

Ważne

Celem nowych wytycznych, które pełnomocnik do spraw niepełnosprawności rozesłał do WZON i PZON, jest wprowadzenie jednolitego standardu wydawania orzeczeń o niepełnosprawności zarówno dla dzieci i nastolatków do lat 16 jak i osób dorosłych. Celem tych wytycznych nie jest aktualizacja w 2025 r. już wydanych orzeczeń, które nie odpowiadają wytycznym i są czasowe.

wytyczne orzekanie o niepełnosprawności na stałe

wytyczne orzekanie o niepełnosprawności na stałe

Grupa A - osoby niepełnosprawne powinny otrzymać orzeczenia o niepełnosprawności na stałe (dla dzieci do 16 roku życia) z uwzględnieniem wskazań dla punktów 7 i 8.

Jeżeli osoba niepełnosprawna cierpi na jedną z poniższych chorób, to wytyczne wskazują na zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności wskazania:

  • pkt 7) - konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz ustaleniem wskazania oraz jednocześnie
  • pkt 8) - konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia.

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności

Grupa B - osoby niepełnosprawne powinny otrzymać orzeczenia o niepełnosprawności na stałe (dla dzieci do 16 roku życia) z uwzględnieniem wskazań dla punktu 8 (bez punktu 7).

pkt 8 konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia

pkt 8 konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności dla dzieci z zespołem downa

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności dla dzieci z zespołem downa

Kiedy można złożyć wniosek o ponowne wydanie orzeczenia o niepełnosprawności - nowe wytyczne

§ 15.[Wniosek o ponowne wydanie orzeczenia]

1. (....)

2. W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.

3. W przypadku gdy załączona dokumentacja medyczna oraz badanie osoby, o której mowa w ust. 2, przez lekarza – przewodniczącego składu orzekającego, nie wskazują na zmianę stanu zdrowia tej osoby, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Akt prawny - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zmiany w Dziennikach Ustaw z dnia 15 lipca 2003 r. (Dz.U. z 2003 r., Nr 139, poz. 1328):

  • t.j. z dnia 6 sierpnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1110)
  • t.j. z dnia 23 października 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 2027)
  • t.j. z dnia 6 maja 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 857)
Prawo
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]
03 kwi 2025

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]
03 kwi 2025

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel
03 kwi 2025

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]
03 kwi 2025

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego
03 kwi 2025

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek
03 kwi 2025

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego
03 kwi 2025

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary
03 kwi 2025

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?
02 kwi 2025

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
02 kwi 2025

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

pokaż więcej
Proszę czekać...