REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzeczenia dla niepełnosprawnych po nowemu dla katalogu chorób [Wytyczne dla WZON I PZON]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Orzeczenia dla niepełnosprawnych po nowemu dla katalogu chorób [Wytyczne dla WZON I PZON]
Orzeczenia dla niepełnosprawnych po nowemu dla katalogu chorób [Wytyczne dla WZON I PZON]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Są już opublikowane 4 dokumenty ważne dla osób niepełnosprawnych mających prawo do otrzymania orzeczenia stałego o niepełnosprawności. To wytyczne dla WZON i PZON. Komisje będą w szerszym zakresie (niż jeszcze kilka dni temu) orzekały takie orzeczenia dla zarówno dzieci jak i dorosłych chorujących na jedną z wskazanych w wytycznych chorób. Wytyczne dotyczą przede wszystkim dzieci bo choroby te są od dnia narodzin. Można jednak nowe zasady stosować także wobec dorosłych.
rozwiń >

Te korzystne zasady dotyczą dwóch grup chorób osób niepełnosprawnych (tak podzielił je pełnomocnik) i ułatwią otrzymywanie takich świadczeń jak:

REKLAMA

  1. zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł),
  2. odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej,
  3. świadczenia w MOPS,
  4. sanatoria i rehabilitacja.

Wytyczne dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności ułatwią też uzyskiwanie świadczenia pielęgnacyjnego (w 2025 r. 3287 zł). W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego powinny być w orzeczeniu o niepełnosprawności jednocześnie pkt 7 i 8.

Dokument 1 - Wytyczne co do kwalifikowania do niepełnosprawności osób cierpiących na rzadkie schorzenia genetyczne charakteryzujące się jednorodnym przebiegiem i nie rokujące zgodnie z aktualną wiedzą medyczną poprawy klinicznej ani funkcjonalnej

W poniższym dokumencie mamy katalog chorób dających stałe orzeczenie o niepełnosprawności. Katalog został podzielony na dwie grupy. Choroby te nie rokują poprawy medycznej ani funkcjonalnej. Jeżeli mamy spełnienie się tych warunków:

Warunek 1) Brak rokowań na wyleczenie

Warunek 2) Brak perspektyw na poprawę w codziennym funkcjonowaniu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- to WZON albo PZON powinien (kierując się wytycznymi), wydać osobie orzeczenia o niepełnosprawności na okres do ukończenia 16 roku życia.

wytyczne orzekanie o niepełnosprawności na stałe

wytyczne orzekanie o niepełnosprawności na stałe

Dokument 2 - punkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności

Grupa 1 - niepełnosprawność wynika z chorób rzadkich (jest ich około 150). Łukasz Krasoń w wytycznych (zaleceniach) wskazał, że osoby niepełnosprawne powinny otrzymać orzeczenia o niepełnosprawności na stałe  z uwzględnieniem wskazań dla punktów 7 i 8.

Chodzi tu o takie choroby jak: mukowiscydoza, choroba Huntingtona, zespół Retta, Dysplazja tanatoforyczna, Pradera-Willego, Edwardsa i SMA, zespół Ohdo.

Jeżeli osoba niepełnosprawna cierpi na jedną z poniższych chorób, to wytyczne wskazują na zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności wskazania:

  • pkt 7) - konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz ustaleniem wskazania oraz jednocześnie
  • pkt 8) - konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia.

Poniżej plik do ściągnięcia:

Poniżej plik do ściągnięcia:

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności

Ważne

W dokumencie orzeczenia z WZON albo PZON będą widniały symbole przyczyn niepełnosprawności oraz wskazania dla pkt 7 i 8 (wskazania omawiam w dalszej części artykułu).

Dokument 3. Schorzenia, w przypadku potwierdzenia których u orzekanego dziecka istnieje zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności z ustaleniem wskazania w pkt 8) konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia.

Grupa 2 – niepełnosprawność wynika z 58 chorób rzadkich . Wytyczne (zalecenia) podpisane przez Łukasza Krasonia mówią o zaleceniu stosowania wskazań tylko z pkt 8.

Chodzi tu o takie choroby jak np. wodogłowie wrodzone, choroba Parkinsona o wczesnym początku, zespół Bartha, zespół Pompego, Wrodzona sztywność wielostawowa, artrogrypoza.

W przypadku chorób, których u orzekanego dziecka istnieje zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności z ustaleniem wskazania w pkt 8) konieczności stałego współudziału na co dzień.

Poniżej plik do ściągnięcia

pkt 8 konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia

pkt 8 konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia

Dokument 4 - pkt 7 i 8 dla dziecka z zespołem Downa w orzeczeniu o niepełnosprawności (trisomia chromosomu 21)

Dla dzieci z Downa zasadnym jest wydanie orzeczenia o z ustaleniem wskazania w pkt 7 lub opieki lub pomocy innej osoby ze znacznie samodzielnej egzystencji oraz ustaleniem wskazania w pkt 8 opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do przez dziecko 16 roku

W wytycznych czytamy:

"(...) z powodu znacznego zaburzenia funkcjonowania organizmu dzieci te wymagają systematycznych i częstych zabiegów leczniczych oraz rehabilitacyjnych w domu i poza domem, jak również opieki lub pomocy w związku z realizacją podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków i napojów, poruszanie się oraz porozumiewanie się.

"(...) z powodu znacznego zaburzenia funkcjonowania organizmu dzieci te wymagają systematycznych i częstych zabiegów leczniczych oraz rehabilitacyjnych w domu i poza domem, jak również opieki lub pomocy w związku z realizacją podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków i napojów, poruszanie się oraz porozumiewanie się.

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności dla dzieci z zespołem downa

pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności dla dzieci z zespołem downa

Świadczenie pielęgnacyjne a pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne wiąże się tylko z opieką nad osobą niepełnosprawną, która nie jest pełnoletnia. Jest to tzw. "nowe świadczenie pielęgnacyjne" w odróżnieniu od "starego świadczenia pielęgnacyjnego" (to dotyczy nie tylko osób do 18. życia i zawiera zakaz pracy opiekuna). Więc jak dzisiaj rozmawiamy o przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego to w praktyce jest to świadczenie dla opiekuna dziecka (albo nastolatka).

Dla osób niepełnosprawnych i pełnoletnich jest przeznaczone (jako wsparcie) świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie 4134 zł).

Kluczowym warunkiem otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego ("nowego") jest to, aby w orzeczeniu o niepełnosprawności były zaznaczone pkt 7 i 8. W orzeczeniu musi być przesądzone jednoznacznie wskazanie:

1) konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (pkt 7) oraz

2) konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (pkt 8).

W dokumencie orzeczenia dla pkt. 7 i 8 powinna być adnotacja “WYMAGA”.

Na opisany problem pkt 7 i 8 jako pierwsza zwróciła uwagę red. Michalina Topolewska (DGP, Są wytyczne do orzekania przy chorobach rzadkich) informując, że w przesłanych wytycznych zespół Downa jest wśród schorzeń kwalifikujących do pkt 7 i 8 w orzeczeniu. Link do artykułu.

Porównajmy zasady przyznawania lekkiego stopnia niepełnosprawności, umiarkowanego - nowe wytyczne w praktyce dotyczą znacznego stopnia niepełnosprawności

Art. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Link do ustawy w Sejmie. dzieli stopnie niepełnosprawności na

REKLAMA

1) Znaczny - dla osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

2) Umiarkowany - dla osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

3) Lekki - dla osoby o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności [Wykaz]

Wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności dotyczą np.:

  1. odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby,
  2. szkolenia, w tym specjalistycznego,
  3. zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,
  4. uczestnictwa w terapii zajęciowej,
  5. konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
  6. korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
  7. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (tu pkt 7, o którym mówimy w artykule),
  8. konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (tu pkt 8, o którym mówimy w artykule),
  9. spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (to o kartach parkingowych),
  10. zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.

Nowe wytyczne dla WZON i PZON dotyczą także zasiłku pielęgnacyjnego

REKLAMA

Przypominamy, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WZON i 43 punkty dla osoby niepełnosprawnej na wózku. Za test samodzielności. Bez świadczeń. Sprawne ciało powyżej pasa [stopień znaczny]

Do redakcji wpłynął list od osoby niepełnosprawnej, która ma przerwany rdzeń kręgowy od 25 lat. Stopień znaczny niepełnosprawności. Orzeczenie stałe. Otrzymała niezwykle niską liczbę punktów w WZON od komisji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Nie ma żadnej szansy na świadczenie wspierające (co do zasady 70 punktów, w okresie przejściowym dla 2025 r. 78 punkty). Nie ma też starego świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to kolejny list od czytelników z informacją o bardzo niskich wartościach punktów dla ciężko doświadczonych. Kilka dni temu opublikowaliśmy list czytelniczki, która jako osoba niewidoma otrzymała 61 punktów (czyli nie będzie świadczenia wspierającego.

Rewolucja dla palaczy i zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Prezydent RP podpisał ustawę: wejście w życie 17 kwietnia 2025 r.

To prawdziwa rewolucja dla palaczy. Jest już podpisana ustawa przez Prezydenta, która wchodzi w życie, w połowie kwietnia 2025 r., tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie kryją radości. Podkreślają: mniej dymu, więcej zdrowia. Prawda jest jednak taka, że kto chce palić, to i tak palić będzie.

W rządzie projekt: 5 lat pracy da 2 dni urlopu, 10 lat pracy 4 dni, 15 lat pracy 6 dni, 20 lat pracy 8 dni, 25 lat pracy 10 dni. Przywilej dla opiekunek

Rok temu (4 kwietnia 2024 r.) Ministerstwo Rodziny na konferencji prasowej zapowiedziało wprowadzenie nowego typu urlopu. To była rewolucja. Za każde 5 lat pracy pracownik miał otrzymywać dodatkowe 2 dni urlopu. Za 25 lat pracy przysługiwało więc aż 10 dni dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To bardzo hojny przywilej pracowniczy. Nie dziwi więc, że prawo do tego urlopu mają tylko przebywanie pracownicy. W tym wypadku opiekunki opiekunowie dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Po roku (także 4 kwietnia tym razem 2025 r.) okazuje się, że urlop ten ma szansę na wejście w życie - trwają konsultacje społeczne odpowiedniego projektu nowelizacji przepisów.

Jeżeli masz to w swoim rowerze – możesz Cię to kosztować nawet 3560 zł, a jazda na nim po drogach publicznych jest nielegalna. Niewiele osób jest tego świadomych

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje.

REKLAMA

Ci, którzy mają mieszkania z balkonem będą za to słono płacić. I nie ma litości

Dni stają się coraz dłuższe, słupki rtęci wędrują w górę. Wiosna rozkręca się na całego, a razem z nią fani roślin ozdobnych i grillowania. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, czy choćby własna, niewielką działkę. Niektórzy swoim kwiatowym i kulinarnym pasjom oddają się na balkonach blokowisk. I tu zaczyna się problem, który może się skończyć zapłaceniem słonej kary.  

Kara więzienia za mobbing? "Powinna być odpowiedzialność karna"

Czym jest mobbing? Kogo na cel obierają mobberzy? Jak powinniśmy reagować, gdy doznajemy przemocy w miejscu pracy? W programie Gość Infor.pl rozmawiali Katarzyna Bednarczykówna, autorka książki "Masz się łasić" oraz Piotr Nowak (Infor.pl)

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [Kto może je otrzymać i na jakich zasadach]

Świadczenie rehabilitacyjne – kto może je otrzymać i na jakich zasadach? Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia finansowego dla osób ubezpieczonych, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal nie są zdolne do pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności.

Nawet 3 870 zł dofinansowania w II kwartale 2025 r. Pieniądze w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta

Nawet 3 870 zł dofinansowania w II kwartale 2025 r. Pieniądze w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta. PFRON wydał komunikat. Publikujemy zestawienie tabelaryczne.

REKLAMA

USA przejmą Grenlandię? J.D.Vance: Moglibyśmy zapłacić mieszkańcom o wiele więcej niż dostają od Danii. M. Rubio: Grenlandczycy zdecydują sami

Szef amerykańskiej dyplomacji Sekretarz Stanu USA Marco Rubio skomentował 4 kwietnia 2025 r. w Brukseli zapowiedzi administracji USA o chęci przejęcia Grenlandii. Mówił, że wyspy nikt nie zaanektował i że to Grenlandczycy sami podejmą decyzję o swojej przyszłości. Zauważył jednak, że Grenlandczycy mówili, że chcą się uniezależnić od Danii.

Od 1000 zł do 3000 zł na 1 ha dla rolnika. Wnioski należy składać do 16 kwietnia 2025 r.

Rolnicy otrzymają wsparcie finansowe od 1000 do 3000 zł powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody w wyniku suszy. Od czego uzależniona jest ta kwota? Do kiedy i gdzie składać wnioski? Czy wystarczy wniosek przez internet?

REKLAMA