Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.
- MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej
- MRPiPS jest otwarte na dialog
W przesłanym w piątek, 21 lutego 2025 r. komunikacie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że z pełnym zrozumieniem przyjmuje głosy obywateli, wyrażających swoje obawy dotyczące systemu orzekania o niepełnosprawności. "Od początku kadencji obecnego rządu priorytetem stało się wdrożenie zmian, które rozwiążą problemy osób z niepełnosprawnościami w tym obszarze" - przekazano. Dodano, że w czwartek, 20 lutego 2025 r., Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń.
MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej
Projekt „Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności oraz form wsparcia”, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i bezpośrednio nadzorowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, działające w strukturze resortu rodziny. Jego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie nowoczesnych, zintegrowanych procedur orzeczniczych, wspartych narzędziami informatycznymi, oraz stworzenie spójnego systemu świadczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb obywateli. Realizacja projektu ma ruszyć w III kwartale 2025 r.
Projekt zakłada:
- wdrożenie kompleksowego modelu orzecznictwa i nowego systemu świadczeń,
- przeszkolenie około 2000 specjalistów orzekających oraz ponad 1000 pracowników administracyjnych,
- ujednolicenie procedur oceny w różnych instytucjach orzeczniczych,
- usprawnienie obsługi osób z niepełnosprawnościami poprzez wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego,
- skrócenie procesu orzeczniczego i zapewnienie większej spójności decyzji w skali kraju.
W ocenie resortu, nowy model systemu orzeczniczego uwzględnia postulaty protestujących osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, m.in.: orzekanie przez specjalistów odpowiednich dla danej niepełnosprawności, uproszczenie całego systemu, niezależność komisji odwoławczej oraz szczegółową analizę dokumentacji medycznej przez orzeczników.
MRPiPS jest otwarte na dialog
Resort poinformował, że pracuje także nad zmianami punktowymi, które mają poprawić funkcjonowanie obecnego systemu. "Finalizowane są prace nad regulacjami, które uporządkuję sytuację osób orzekanych mających choroby genetyczne i choroby rzadkie. Prace trwają od początku kadencji rządu i na bieżąco są konsultowane ze stroną społeczną. Uregulowana zostanie również sytuacji dzieci otrzymujących orzeczenia na krótki czas, co usprawni proces i odciąży rodziny oraz system" - przekazano. Dodano, że pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, pozostaje w stałym kontakcie ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. MRPiPS jest otwarte na dialog i współpracę w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań legislacyjnych.