Sąd i ZUS: Osoba niepełnosprawna sama się nie wykąpie. Nie wejdzie po schodach. Bez dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia 500+

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Sąd i ZUS: Osoba niepełnosprawna sama się nie wykąpie. Nie wejdzie po schodach. Bez dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia 500+ / Shutterstock

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym nie ma nic wspólnego z orzeczeniem o niesamodzielności. Osoba niepełnosprawna i dodatkowo po leczeniu onkologicznym jest uznawana przez ZUS za osobę samodzielną (na podstawie opinii biegłych). Samodzielną według ZUS i sądu jest osoba, która nie może sama wejść po schodach. I nie może się sama wykąpać. Przykładem poniższy wyrok. 

Dane wyroku: VIII U 61/22, Sąd Okręgowy w Łodzi z 2023-02-03 link

Aby uzyskać prawo do dodatku pielęgnacyjnego, lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić u danej osoby dwa warunki: pełną niezdolność do pracy oraz brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Ustawodawca zdecydował, że jedynie osoby, które ukończyły 75 lat, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez konieczności weryfikacji ich stanu zdrowia poprzez badanie lekarskie. 

Osoba niepełnosprawna, której historię opisujemy nie spełniła tych warunków, co do dodatku pielęgnacyjnego. Tak samo było ze świadczeniem uzupełniającym.

Jaki był stan zdrowia osoby niepełnosprawnej

1) rak trzonu macicy –po leczeniu operacyjnym i radioterapii, 

2) choroba niedokrwienną serca (tu przebyta angioplastyka wieńcowa z implantacją),

3) cukrzyca typu II powikłana polineuropatią, 

4) zespół ciaśni nadgarstka prawego leczony dwukrotnie operacyjnie, dna moczanowa, 

5) zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z zespołem bólowo – dysfunkcyjnym, 

6) Zmiany popromienne pęcherza moczowego.

Osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności twierdziła przed sądem, że schorzenia natury onkologicznej, kardiologicznej, urologiczne, pulmonologiczne, diabetologiczne, neurologiczne ortopedyczne i alergologiczne nie pozwalają jej na samodzielne funkcjonowanie - odmowa przyznania przez ZUS dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia 500+ narusza więc prawo.

 

 
Ważne
Sąd wyrokował:

Z opinii biegłych sądowych neurologa, kardiologa i onkologa wynika, że D.A nie wymaga stałej lub długotrwałej opieki osób trzecich w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, choć wymaga dalszego leczenia – co nie jest kwestionowane. W związku z powyższym D.A. nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS - nie jest uprawniona zarówno do dodatku pielęgnacyjnego jak i świadczenia uzupełniającego.

PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł

Jakie ograniczenia miała osoba niepełnosprawna

Samodzielność:

1) jest zdolna do samodzielnego spożywania posiłków, 

2) przejdzie sama z łóżka na krzesło i z powrotem,

3) umyje twarz, zęby, 

4) samodzielnie korzysta z toalety, 

Niesamodzielność:

5) Sama się nie wykąpie – kąpiel wymaga pomocy osoby trzeciej

6) Przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach potrzebuje pomocy, 

7) Po chodniku spaceruje z pomocą jednej osoby, 

Samodzielność:

8) Sama rozbiera się w gabinecie, 

Cechy medyczne:

9) Panuje nad oddawaniem stolca. 

10) Czasami popuszcza mocz (z przyczyn urologicznych i onkologicznych). 

Wnioski ZUS: Wnioskodawczyni z uwagi na wskazane schorzenia przy wskazanej sprawności w dacie wydania decyzji nie była niezdolna do samodzielnej egzystencji.

„Lekarz stwierdził, iż przy wskazanych schorzeniach badana jest samodzielna w zakresie potrzeb życiowych – 80 pkt w skali B.. Przy dokonywaniu ustaleń orzeczniczych uwzględniono sprawność psychofizyczną organizmu w zakresie zdolności do samodzielnego zaspokajania potrzeb życiowych, konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Stwierdzono dysfunkcję wieloukładową, naruszającą sprawność organizmu w stopniu znacznym, ale nieuzasadniającym niezdolności do samodzielnej egzystencji.”

Orzeczenie o niepełnosprawności a niesamodzielność

Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest równoznaczne z orzeczeniem lekarza ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, stała lub długotrwała opieka oraz pomoc innych osób są konieczne do pełnienia przez osobę niepełnosprawną ról społecznych. Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, taka opieka jest niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Obowiązujące przepisy nie pozwalają utożsamiać pojęć "całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji" oraz "znaczny stopień niepełnosprawności", ponieważ każde z nich ma inną definicję prawną. W rezultacie, uznanie kogoś za osobę z znacznym stopniem niepełnosprawności nie oznacza automatycznie, że jest ona niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Sąd o dodatku pielęgnacyjnym

Aby uzyskać prawo do dodatku pielęgnacyjnego, lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić u danej osoby dwa warunki: pełną niezdolność do pracy oraz brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Ustawodawca zdecydował, że jedynie osoby, które ukończyły 75 lat, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez konieczności weryfikacji ich stanu zdrowia poprzez badanie lekarskie.

 

Prawo
Ile na dziecko w 2025 r. możesz dostać z ZUS. Pieniądze tylko na wniosek rodzica, więc nie przegap terminu
20 gru 2024

Ile na dziecko w 2025 r. możesz dostać z ZUS. Pieniądze tylko na wniosek rodzica, więc nie przegap terminu. Warto sprawdzić jakie świadczenia w 2025 r. przysługują z ZUS oraz w jakich terminach należy złożyć wniosek, żeby otrzymać dodatkowe fundusze.

Rząd Węgier udzielił azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu posłowi PiS [komentarze, reakcje - aktualizacja]
20 gru 2024

Wieczorem 19 grudnia 2024 r. wybuchła prawdziwa polityczna bomba. Rząd Węgier udzielił azylu politycznego byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu, podejrzanemu w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania posła. Sensacyjną wiadomość podał pierwszy adwokat Bartosz Lewandowski, pełnomocnik byłego wiceministra. Rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak powiedziała tego samego dnia, że przyznanie Romanowskiemu prawa do azylu na Węgrzech nie może powstrzymać tego kraju od przeprowadzania procedury ENA.

TK: Podwyżki i wyrównania dla 150 000 emerytów. Rząd zamknął 1 z 3 ścieżek [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
20 gru 2024

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. przyznał około 150 000 - 200 000 emerytom (dane są szacunkowe) prawo do korekty w górę wysokości emerytalnego kapitału początkowego. Powoduje to prawo do: 1) podwyżek miesięcznych wypłat emerytalnych często 1000 zł) oraz 2) prawo do wyrównania zaniżonych wypłat emerytury (często za nawet 12 lat i często 60 000 zł). Są trzy ścieżki dochodzenia tych pieniędzy od ZUS. Rada Ministrów  

Związki partnerskie. Ministerstwa: ogromne pole dla nadużyć finansowych, brak oszacowania kosztów budżetowych, sprzeczność z Konstytucją RP
19 gru 2024

Trwają rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projektem ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Wiele resortów zgłosiło swoje uwagi. Często podkreślanym zarzutem jest duże ryzyko trudnych do oszacowania skutków finansowych nowych przepisów. A Ministerstwo Finansów zauważyło, że w Ocenie Skutków Regulacji obu projektów brak jest konkretnej informacji dotyczącej źródła finansowania projektowanych rozwiązań, jak również analizy wpływu przedstawionych rozwiązań na sektor finansów publicznych.

Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?
19 gru 2024

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]
19 gru 2024

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić
19 gru 2024

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Dla kogo renta wdowia? ZUS: Musisz mieć prawo do obu świadczeń
20 gru 2024

Kto otrzyma rentę wdowią? ZUS wyjaśnia, co należy zrobić, aby otrzymać nowe świadczenie, dostępne od 2025 r. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczeń w zbiegu. Może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie
19 gru 2024

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!
19 gru 2024

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Które dzieci mogą uczestniczyć w zimowisku?

pokaż więcej
Proszę czekać...