REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd: Bez dodatku pielęgnacyjnego i 500+ po leczeniu raka i zmianach popromiennych. Znaczna niepełnosprawność a samodzielność

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Sąd: Bez dodatku pielęgnacyjnego i 500+po leczeniu raka i zmianach popromiennych. Znaczna niepełnosprawność a samodzielność
Sąd: Bez dodatku pielęgnacyjnego i 500+po leczeniu raka i zmianach popromiennych. Znaczna niepełnosprawność a samodzielność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym nie ma nic wspólnego z orzeczeniem o niesamodzielności. Osoba niepełnosprawna i dodatkowo po leczeniu onkologicznym jest uznawana przez ZUS za osobę samodzielną (na podstawie niekorzystnych opinii biegłych). Samodzielną według ZUS i sądu jest osoba, która nie może sama wejść po schodach. I nie może się sama wykąpać.

Dane wyroku: VIII U 61/22, Sąd Okręgowy w Łodzi z 2023-02-03 link

REKLAMA

Aby uzyskać prawo do dodatku pielęgnacyjnego, lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić u danej osoby dwa warunki: pełną niezdolność do pracy oraz brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Ustawodawca zdecydował, że jedynie osoby, które ukończyły 75 lat, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez konieczności weryfikacji ich stanu zdrowia poprzez badanie lekarskie. 

Osoba niepełnosprawna, której historię opisujemy nie spełniła tych warunków, co do dodatku pielęgnacyjnego. Tak samo było ze świadczeniem uzupełniającym.

Jaki był stan zdrowia osoby niepełnosprawnej

1) rak trzonu macicy –po leczeniu operacyjnym i radioterapii, 

2) choroba niedokrwienną serca (tu przebyta angioplastyka wieńcowa z implantacją),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) cukrzyca typu II powikłana polineuropatią, 

4) zespół ciaśni nadgarstka prawego leczony dwukrotnie operacyjnie, dna moczanowa, 

5) zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z zespołem bólowo – dysfunkcyjnym, 

6) Zmiany popromienne pęcherza moczowego.

Osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności twierdziła przed sądem, że schorzenia natury onkologicznej, kardiologicznej, urologiczne, pulmonologiczne, diabetologiczne, neurologiczne ortopedyczne i alergologiczne nie pozwalają jej na samodzielne funkcjonowanie - odmowa przyznania przez ZUS dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia 500+ narusza więc prawo.

 

 
Ważne
Sąd wyrokował:

Z opinii biegłych sądowych neurologa, kardiologa i onkologa wynika, że D.A nie wymaga stałej lub długotrwałej opieki osób trzecich w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, choć wymaga dalszego leczenia – co nie jest kwestionowane. W związku z powyższym D.A. nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS - nie jest uprawniona zarówno do dodatku pielęgnacyjnego jak i świadczenia uzupełniającego.

PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł

Jakie ograniczenia miała osoba niepełnosprawna

Samodzielność:

1) jest zdolna do samodzielnego spożywania posiłków, 

2) przejdzie sama z łóżka na krzesło i z powrotem,

3) umyje twarz, zęby, 

4) samodzielnie korzysta z toalety, 

Niesamodzielność:

5) Sama się nie wykąpie – kąpiel wymaga pomocy osoby trzeciej

6) Przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach potrzebuje pomocy, 

7) Po chodniku spaceruje z pomocą jednej osoby, 

Samodzielność:

8) Sama rozbiera się w gabinecie, 

Cechy medyczne:

9) Panuje nad oddawaniem stolca. 

10) Czasami popuszcza mocz (z przyczyn urologicznych i onkologicznych). 

Wnioski ZUS: Wnioskodawczyni z uwagi na wskazane schorzenia przy wskazanej sprawności w dacie wydania decyzji nie była niezdolna do samodzielnej egzystencji.

„Lekarz stwierdził, iż przy wskazanych schorzeniach badana jest samodzielna w zakresie potrzeb życiowych – 80 pkt w skali B.. Przy dokonywaniu ustaleń orzeczniczych uwzględniono sprawność psychofizyczną organizmu w zakresie zdolności do samodzielnego zaspokajania potrzeb życiowych, konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Stwierdzono dysfunkcję wieloukładową, naruszającą sprawność organizmu w stopniu znacznym, ale nieuzasadniającym niezdolności do samodzielnej egzystencji.”

Orzeczenie o niepełnosprawności a niesamodzielność

REKLAMA

Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest równoznaczne z orzeczeniem lekarza ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, stała lub długotrwała opieka oraz pomoc innych osób są konieczne do pełnienia przez osobę niepełnosprawną ról społecznych. Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, taka opieka jest niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Obowiązujące przepisy nie pozwalają utożsamiać pojęć "całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji" oraz "znaczny stopień niepełnosprawności", ponieważ każde z nich ma inną definicję prawną. W rezultacie, uznanie kogoś za osobę z znacznym stopniem niepełnosprawności nie oznacza automatycznie, że jest ona niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Sąd o dodatku pielęgnacyjnym

Aby uzyskać prawo do dodatku pielęgnacyjnego, lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić u danej osoby dwa warunki: pełną niezdolność do pracy oraz brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Ustawodawca zdecydował, że jedynie osoby, które ukończyły 75 lat, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez konieczności weryfikacji ich stanu zdrowia poprzez badanie lekarskie.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni

MON chce wyłączenia żołnierzy spod tych dwóch nowych reguł, które proponuje Ministerstwo Rodziny. MRPiPS pracuje nad projektem rozporządzenia, która wprowadzi pojęcie metabolizmu do polskich przepisów BHP. Specjalne wzory matematyczne będą pozwalały (m.in. na podstawie wagi i wzrostu) obliczyć w jakiej temperaturze pracownik może pracować. Jest też wymóg stosowania takich rozwiązań jak m.in. klimatyzacja.

Kosiniakowe ze zmianami w 2025 r. Kogo dotyczą?

Rodzice dzieci wcześnie urodzonych zyskają nowe uprawnienia nie tylko w postaci uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wydłuży się również okres pobierania tzw. kosiniakowego, czyli świadczenia rodzicielskiego. Ta zmiana wchodzi w życie już 19 marca 2025 r.

Zamach stanu - co to jest? Art. 128 Kodeksu karnego

Czym jest zamach stanu? To jedno z przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Uregulowane jest w art. 128 Kodeksu karnego. Jakie są znamiona tego przestępstwa? Jaka kara grozi za zamach stanu?

Luka: MOPS, ZUS, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie wspierające. Kiedy nowelizacja przepisów?

Luka polega na tym, że po decyzjach MOPS opiekunowie osób niepełnosprawnych tracą ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (np. za pół roku wstecz). Powinien je przyznać ZUS za taki sam okres, ale nie może bo zakazują mu tego przepisy wprowadzone przez ustawę o świadczeniu wspierającym.

REKLAMA

Prowadzisz działalność gospodarczą w domu? Możesz go sprzedać bez PIT i skorzystać na podatku. Fiskus wydał korzystną interpretację

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał korzystną dla podatników interpretację. Potwierdził w niej możliwość uniknięcie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej już po pięciu latach od jej nabycia, a nie dopiero po sześciu od wycofania z działalności.

19 marca 2025 r. ważna zmiana w urlopach. Kodeks pracy

19 marca 2025 r. ważna zmiana w urlopach. Ważna zmiana w Kodeksie pracy wprowadzająca szczególne regulacje z zakresu urlopów wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach zacznie obowiązywać 19 marca 2025 r. Kto skorzysta? Ile płatne? Ile tygodni?

To w tych zawodach będzie najłatwiej o pracę. MEN opublikowało listę. Oni będą mogą liczyć na najwyższe dopłaty do edukacji w roku szkolnym 2025/2026

Jak dobrze wybrać zawód? MEN opublikowało prognozę, z której wynika w jakich zawodach będzie najniższe bezrobocie. Będą też miały szczególne znaczenie dla rozwoju państwa, a do edukacji tym zakresie będą najwyższe dopłaty.

Videotestament. Czy wejdzie w 2025 r.? [PROJEKT]

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Świat się zmienia, technologie coraz śmielej wkraczają w nasze życie. Prawdopodobnie będzie dopuszczalna forma videotestamentu, tj. sporządzania testamentu ustnego za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo czy też tylko audio: głosu spadkodawcy. . Czy już w 2025 r.? Zobaczymy.

REKLAMA

Nawet 10 500 zł na zakup laptopa w 2025 r. Takie dofinansowanie można otrzymać z PFRON

W ramach programu „Aktywny samorząd” w roku 2025 r. można uzyskać dofinansowania do 10 500 zł na zakup sprzętu elektronicznego, w tym laptopów i komputerów stacjonarnych. Zarząd PFRON przyjął dokument Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku.

Jaka waloryzacja sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu OC? Ważna uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 15 stycznia 2025 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął ważną uchwałę dotyczącą waloryzacji, na podstawie kodeksu cywilnego, sumy gwarancyjnej określonej w umowie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdaniem Sądu Najwyższego waloryzacja sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC dokonywana przez sąd nie może być automatyczna. Określona w przepisach aktualna wysokość tej sumy nie może być jedynym kryterium przy waloryzacji sum gwarancyjnych z dawnych umów ubezpieczenia.

REKLAMA