REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych w 2025 r. PFRON ogłasza terminy składania wniosków

Dodatek do energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych w 2025 r. PFRON ogłasza terminy składania wniosków
Dodatek do energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych w 2025 r. PFRON ogłasza terminy składania wniosków
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. PFRON informuje, że wnioski o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora w roku 2025 będzie można składać od dnia 1 stycznia.
rozwiń >

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poinformował o ważnych terminach dotyczących wsparcia finansowego dla osób z niepełnosprawnościami, korzystających z urządzeń medycznych wymagających zasilania energią elektryczną, takich jak koncentratory tlenu czy respiratory. Jest to kluczowa pomoc dla osób, które ze względu na stan zdrowia ponoszą zwiększone koszty energii.

"Od dnia 28 października do dnia 30 listopada 2024 r. przyjmujemy wnioski o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. W roku 2025 wnioski będzie można składać od dnia 1 stycznia" - napisał PFRON w komunikacie na swojej stronie internetowej. Poniżej pełna treść komunikatu PFRON dotyczącego dodatku do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.

PFRON: Kto może uzyskać środki na dofinansowanie energii elektrycznej?

Osoba posiadająca stopień niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności), która korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez:

  • ośrodek domowego leczenia tlenem
  • lub ośrodek wentylacji domowej.
  • t.j. osoba będąca pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie
  • albo pod opieką poradni lub ośrodka lub zespołu domowego leczenia tlenem.

Jaki jest przedmiot pomocy?

Jest to dodatek na pokrycie kosztów opłaty za energię elektryczną w formie refundacji  kosztów energii elektrycznej w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z koncentratora tlenu lub respiratora.

Jaka jest wysokość pomocy?

100 zł miesięcznie. Możemy zrefundować koszty poniesione od dnia 1 lipca 2024 r. Przykładowo:

  • jeśli złożysz wniosek w październiku 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-wrzesień (3 miesiące – 300 zł),
  • jeśli złożysz wniosek w listopadzie 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-październik (4 miesiące – 400 zł).

Jak często można składać wniosek?

Okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) i krótszy niż 3 miesiące (300 zł).

Można złożyć wniosek o dodatek za każdy miniony miesiąc. Pierwszy miesiąc, za który można przyznać dodatek, to lipiec 2024 r. Przysługuje tylko jeden dodatek za każdy miesiąc w roku.

Do którego programu złożyć wniosek o dodatek do energii elektrycznej?

Do programu „Aktywny samorząd”, w którym wprowadzone zostało nowe zadanie - pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (Obszar E).

Co zawiera wniosek? Jakie są załączniki?

Tylko najpotrzebniejsze dane i załączniki.

Przygotuj skan lub kopię swojego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Potrzebne będzie również zaświadczenie potwierdzające, że korzystasz z respiratora lub koncentratora tlenu (lub z obu urządzeń).

Pamiętaj, że rozpatrywany jest tylko kompletny wniosek – tzn. zawierający wszystkie wymagane dane i załączniki.

Sprawdź zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu!

Pamiętaj, że to podstawa do wypłaty dodatku w ramach Twojego wniosku. Sprawdź, czy wypełnione zaświadczenie zawiera wszystkie dane i czy zostało poprawnie podpisane. Zaświadczenie może być:

  • podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem,

albo

  • opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje dla Ciebie opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę.

Jeśli zaświadczenie będzie wypełniane elektronicznie, to pobierz formularz w formacie pdf.

Zaświadczenie wypełnione elektronicznie, może być również podpisane elektronicznie.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski prosimy składać w wersji elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW).

Aby wypełnić wniosek w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW), wykonaj następujące kroki:

  1. Zaloguj się do SOW: Wejdź na stronę https://sow.pfron.org.pl/i zaloguj się na swoje konto. Jeśli nie masz konta, musisz je najpierw założyć: Rejestracja | SOW System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON
  2. Wybierz odpowiedni wniosek: Po zalogowaniu się, przejdź do sekcji wniosków i wybierz wniosek dotyczący Obszaru E.
  3. Wypełnij wniosek: Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, wypełniając wszystkie wymagane pola. Możesz skorzystać z kreatora wniosków, który ułatwi Ci proces aplikacji.
  4. Załącz wymagane dokumenty: Do wniosku dołącz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczenia zdrowotnego, itp.

Nie zapomnij aby we wniosku:

  • wpisać prawidłowy numer PESEL - przed wypłatą środków każdorazowo go sprawdzamy; jeśli będzie nieprawidłowy, pieniądze (dodatek) nie będzie przekazany,
  • wpisać nazwę i numer swojego rachunku bankowego, na który mamy przekazać dodatek – właścicielem lub współwłaścicielem rachunku bankowego może być także Twój pełnomocnik lub opiekun prawny,
  • złożyć wszystkie wymagane oświadczenia poprzez kliknięcie odpowiedniego pola w systemie SOW. Mimo, że oświadczenia zawierają sporo treści, to Ty musisz tylko kliknąć odpowiednie pole w SOW.

Pamiętaj, wniosek musi być przez Ciebie podpisany!

Możesz również dać pełnomocnictwo (nawet w zwykłej formie pisemnej) osobie, która za Ciebie zarejestruje wniosek w naszym systemie. Wzór takiego pełnomocnictwa znajdziesz pod adresem: Pełnomocnictwa w SOW w zwykłej formie pisemnej - portal informacyjny SOW (pfron.org.pl)).

W systemie SOW znajdziesz różne formy pomocy przy wypełnieniu wniosku: pomoc kontekstową, bezpłatną infolinię, mobilnego asystenta, możliwość wykorzystywania wprowadzonych danych w przyszłości – w trakcie aplikowania o kolejne wsparcie itd.

W przypadku pytań dotyczących korzystania z systemu SOW, zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego: 

  • bezpłatna Infolinia dostępna w dni robocze w godzinach 9.00 – 17.00 numer 800 889 777 lub 
  • sow@pfron.org.pl  

Przygotowaliśmy dla Ciebie również filmy jak poruszać się po systemie SOW. Są dostępne pod adresem:

Nie musisz:

  • być wskazany jako bezpośredni płatnik rachunku za energię elektryczną – wiemy, że gospodarstwo domowe opiera się na wspólnocie praw i obowiązków jego członków,
  • gromadzić dla nas rachunków potwierdzających wnoszenie opłat za energię elektryczną – wiemy, że potwierdzenie korzystania z koncentratora tlenu lub respiratora oznacza, że takie koszty są rzeczywiste,
  • czekać na zawarcie umowy – dodatek zostanie przekazany na podstawie Twojego wniosku.

Kto obsługuje Twój wniosek?

Wnioski są rozpatrywane przez samorząd powiatowy właściwy dla miejsca zamieszkania Wnioskodawcy (PCPR).

Dane kontaktowe realizatorów programu znajdują się pod linkiem:

https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-instytucji/

Co po złożeniu wniosku?

Czekaj na informację w systemie SOW, czy wniosek został przyjęty do realizacji. Jeśli tak, to wkrótce otrzymasz przyznany dodatek na rachunek bankowy wskazany we wniosku, Jeśli nie, to otrzymasz informację dlaczego wniosek nie może być zrealizowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek do energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych w 2025 r. PFRON ogłasza terminy składania wniosków

Dodatek do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. PFRON informuje, że wnioski o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora w roku 2025 będzie można składać od dnia 1 stycznia.

Sektor opieki w Niemczech: wyzwania, niewypłacalność i sposoby na znalezienie trwałych rozwiązań

Jak donoszą media niemieckie w październiku tego roku sytuacja ekonomiczna w niemieckim sektorze opieki nadal się pogarsza. Zgodnie z najnowszymi rocznymi sprawozdaniami finansowymi za rok obrotowy 2023 z bazy danych Curacon (firmy zajmującej się audytem księgowym i doradztwem dla branży opieki w Niemczech) szczególnie placówki opieki zmagają się z rosnącymi trudnościami finansowymi a marża ze sprzedaży spadła prawie do zera procent.

[Projekt] Zmiany w wynagrodzeniach niektórych osób zatrudnionych w szkole w 2025 r. Ile zarobi egzaminator-weryfikator oraz operator pracowni informatycznej?

[Projekt] Zmiany w wynagrodzeniach niektórych osób zatrudnionych w szkole w 2025 r. Ile zarobi egzaminator-weryfikator oraz operator pracowni informatycznej. 25 listopada 2024 r. do opiniowani trafił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów oraz innych osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów.

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę: handlowa każda pierwsza niedziela miesiąca oraz trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, które odbyło się w dniu 26 grudnia br., w temacie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 777), dotyczącego wprowadzenia Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego od pracy – zawrzało wokół zakazu handlu w niedzielę. 

REKLAMA

QUIZ. Pytania z finału ostatniego odcinka "Jeden z dziesięciu". Na ostatnie mało kto zna odpowiedź
Pytania, które zadajemy w tym quizie padły w ostatnim odcinku teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Potraficie udzielić na nie poprawnych odpowiedzi? Na ostatnie naprawdę mało kto zna odpowiedź
Kominki, piece a uchwały antysmogowe w województwach i gminach w sezonie grzewczym 2024/2025. Jakich urządzeń dotyczą zakazy?

Uchwały antysmogowe nieodmiennie kojarzą się za ograniczeniami eksploatacji kotłów na paliwo stałe i kominków. Wydawać by się mogło, że to te urządzenia są główną przyczyną smogu. Nic bardziej błędnego.

Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty? Będzie można iść na wizytę prywatnie, a NFZ zwróci 100% kosztu

Aktualnie, do lekarza specjalisty w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, trzeba czekać nawet 292 dni – jest to termin oczekiwania do endokrynologa i diabetologa dziecięcego, według danych NFZ za drugi kwartał 2023 r. Zmianę takiego stanu rzeczy, może przynieść poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który został złożony do laski marszałkowskiej w dniu 26 listopada br. 

Sejm: Wigilia wolna od pracy dopiero od 2025 roku. Trzy niedziele przed Wigilią z handlem

W dniu 26 listopada 2024 r. połączone sejmowe komisje gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowały projekt Lewicy w sprawie ustanowienia 24 grudnia (Wigilia) dniem wolnym od pracy. Komisje opowiedziały się m.in. za poprawką KO, by nowe przepisy weszły w życie od 1 lutego 2025 r.

REKLAMA

Czekasz na wizytę u lekarza specjalisty ponad 60 dni? NFZ zwróci koszt prywatnej, płatnej wizyty - tylko trzeba mieć paragon [projekt]

Takie są założenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który wpłynął do Sejmu 26 listopada 2024 r. Pomysł takiego rozwiązania jest jedną z obietnic wyborczych Polski 2050-Trzecia Droga ale projekt złożyli posłowie Konfederacji i Wolnych Republikanów. tego samego dnia projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Sejmu. Wydaje się jednak, że szansa na uchwalenie tych przepisów przez Sejm nie są duże w chwili obecnej. Przedstawicielka Polski 2050-TD Wioleta Tomczak, komentując ten projekt wskazała, że na realizację obietnic wyborczych jest czas do końca kadencji Sejmu.

Od stycznia 2025 r. będzie można korzystać z systemu e-Doręczeń. Nie tylko urzędy muszą uruchomić skrzynki doręczeń

System e-Doręczeń zostanie powszechnie uruchomiony na początku stycznia 2025 r. Większość urzędów będzie musiała umożliwić taki sposób korespondencji, aby obywatele mogli zarówno odbierać z tych jednostek doręczenia elektroniczne, jak i wysyłać do nich pisma w tej formie. Do założenia skrzynek do e-Doręczeń zobowiązani są także przedstawiciele niektórych zawodów zaufania publicznego.

REKLAMA