Renta socjalna: kwota, wniosek, nowy dodatek dopełniający. Jakie zmiany w 2025 r.?
REKLAMA
REKLAMA
- Renta socjalna: kwota
- Renta socjalna: wniosek
- Renta socjalna: nowy dodatek dopełniający
- Jakie zmiany w 2025 r.?
Renta socjalna przysługuje osobom, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie pracować. By uzyskać rentę socjalną, osoba ubiegająca się o nią, musi spełnić określone warunki. Jednym z nich jest bycie pełnoletnim, a w przypadku kobiet pełnoletność, lub fakt wyjścia za mąż po ukończeniu 16 roku życia. Dodatkowo, lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska powinna stwierdzić, że osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia zdolności organizmu. Chodzi o naruszenie, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole/ szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
REKLAMA
Renta socjalna: kwota
Renta socjalna podlega co roku waloryzacji. Oznacza to, że od 1 marca 2025 r. wysokość najniższej renty socjalnej ulegnie zwiększeniu. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyliczany jest na podstawie poziomu inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń za poprzedni rok. Dokładny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur poznamy w pierwszej połowie lutego. Początkowo zakładano, że w przyszłam roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc., jednakże po opublikowaniu danych dotyczących inflacji, emerytury i renty najprawdopodobniej wzrosną o ok. 5,52 proc. Do 28 lutego 2025 r. renta socjalna wynosi 1780,96 zł miesięcznie.
Renta socjalna: wniosek
By ubiegać się o rentę socjalną, oprócz wniosku o rentę socjalną – który można pobrać np. ze strony ZUS – należy złożyć także szereg innych dokumentów. Między innymi należy przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), które musi być wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Ewentualnie także można załączyć dokumentację medyczną. Dołączyć także trzeba zaświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki w szkole bądź zaświadczenie z uczelni o okresie studiów. W przypadku osób pracujących należy dołączyć wywiad zawodowy (druk OL-10). Oprócz wywiadu zawodowego przygotować także należy zaświadczenie płatnika składek o kwocie osiąganych przychodów wraz z wyszczególnionym okresem, na jaki została zawarta umowa. A w przypadku pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, należy przedstawić stosowne zaświadczenie, w którym także będzie znajdowała się data zaprzestania ich pobierania. W przypadku rolników, należy przedstawić także zaświadczenie właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego określającego powierzchnię użytków rolnych, wyrażoną w hektarach przeliczeniowych.
Renta socjalna: nowy dodatek dopełniający
29 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Nowela ta wprowadziła nowe, dodatkowe świadczenie – dodatek dopełniający do renty socjalnej. Dodatek ten będzie przysługiwał osobom uprawnionym do renty socjalnej, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z nowelizacją – wysokość tego dodatku będzie wynosiła 2520 zł. Nowela przewiduje także, że dodatek ten będzie waloryzowane od dnia 1 marca. Podwyższenie kwoty tego dodatku będzie następowało z urzędu. Dodatek będzie wypłacany wraz z rentą socjalną. By go otrzymać, osoba zainteresowana będzie musiała złożyć wniosek o dodatek dopełniający. Ustalenie uprawnienia do dodatku, jego wypłata, odmowa wypłaty i wstrzymanie wypłaty będą odbywały się na takich zasadach, jak w przypadku renty socjalnej. Pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego zaplanowano w terminie płatności renty socjalnej wypłacanej w maju 2025 r. Będzie on wypłacany z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Od stycznia będzie można składać wioski o ten dodatek. Świadczenie ma trafić do około 130 tys. osób.
Jakie zmiany w 2025 r.?
Nowela wprowadzająca dodatek dopełniający do renty socjalnej wprowadziła także podwyższenie maksymalnej kwoty łącznej, jaką może otrzymać dana osoba w przypadku wystąpienia zbiegu renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej lub świadczeniem pieniężnym przyznanym na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia. Łączna kwota została podwyższona z 200 proc. do 300 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.
Ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA