Rząd wyjaśnia: W orzeczeniu o niepełnosprawności 3 symbole a nie np. 5 [Pełnomocnik rządu Ł. Krasoń]

opracował tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Pełnomocnik rządu Ł. Krasoń: Dlaczego w orzeczeniu o niepełnosprawności 3 symbole a nie np. 5 / Shutterstock

To częste pytanie osób niepełnosprawnych. Dlaczego tylko 3 schorzenia w orzeczeniu o niepełnosprawności. Dlaczego może być wymieniony symbol dla udaru, resekcji, serca, ale nie dla 4ej i 5ej przyczyny. Odpowiedzi udzielił Łukasz Krasoń Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w odpowiedzi na poselską interpelację. 

Odpowiedź na to pytanie jest taka:

Ważne

Mając na uwadze, iż zgodnie z aktualną wiedzą medyczną wystąpienie więcej niż trzech schorzeń o tej samej ciężkości objawów, powodujących w porównywalnym stopniu zaburzenie funkcji organizmu i ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i pełnieniu ról społecznych, cechuje się niskim prawdopodobieństwem, a także to, że symbol przyczyny niepełnosprawności winien odzwierciedlać rozpoznane schorzenie skutkujące zaliczeniem do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności, a nie jednostkę chorobową rozpoznaną u orzekanej osoby, proponowana w treści interpelacji modyfikacja zasad ustalania w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu jej przyczyny, nie wydaje się zasadna.

Wynika z niej, że wiedza medyczna wskazuje, że jest bardzo rzadka sytuacja, aby u jednej osoby niepełnosprawnej były więcej niż trzy schorzenia o tej samej wadze co do zaburzenia działania organizmu - na potrzeby orzeczenia o niepełnosprawności szukamy tych najpoważniejszych przyczyn.

Poniżej pełna treść interpelacji

interpelacja

interpelacja

Infor.pl w poniższych artykułach szczegółowo o symbolach w orzeczeniu o niepełnosprawności:

Poniżej istotne fragmenty argumentacji Łukasza Krasonia:

Treść orzeczenia o stopniu niepełnosprawności a symbole przyczyn niepełnosprawności 

Ustalona została w art. 6b ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Przepis ten, jako konstytutywny składnik orzeczenia o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności, wprowadził symbol przyczyny niepełnosprawności stanowiąc, że w orzeczeniu powiatowego zespołu ustala się nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności.

Sposób oznaczenia symbolu przyczyny niepełnosprawności 

Określa to § 32 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2021 r. poz. 857). Stosownie do ust. 3 tego przepisu, symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia ciała lub choroby, która - niezależnie od jej przyczyny - powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności codziennych i aktywności społecznej danej osoby. 

Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności i nie więcej niż trzy symbole schorzeń

Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności i nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenia funkcji organizmu. 

Ważne

W myśl art. 3 ust. 1-3 ustawy o rehabilitacji, osobę zalicza się do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, a co za tym idzie, wydaje się w jej sprawie jedno orzeczenie. 

Wyłącznie jeden stopień niepełnosprawności a 3 symbole przyczyny niepełnosprawności

Skoro w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności ustawodawca dopuszcza ustalanie wyłącznie jednego stopnia niepełnosprawności, to należy uznać, że symbol przyczyny niepełnosprawności odzwierciedla rozpoznane naruszenie sprawności organizmu w tym właśnie stopniu. Oznacza to, że w wydanym orzeczeniu nie są uwzględniane te zaburzenia, które w mniejszym stopniu wpływają na funkcjonowanie osoby orzekanej lub nie osiągają takiego nasilenia, by nadać im kryterialne znaczenie dla dokonania kwalifikacji do danego stopnia niepełnosprawności 

Podstawową przesłanką ustalania w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności więcej niż jednego symbolu jej przyczyny jest porównywalność skutków, w jakich choroba lub uszczerbek na zdrowiu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu. Związek między stopniem niepełnosprawności, a liczbą symboli przyczyn niepełnosprawności musi więc być bezpośredni i ścisły.

 

Prawo
Nowe obowiązku i grzywny. Powstanie rejestr psów i kotów, prowadzony przez ARiMR
29 wrz 2024

Powstanie specjalny rejestr oznakowanych psów i kotów. Będą w nim gromadzone przez ARiMR dane umożliwiające identyfikację oznakowanych psów i kotów oraz ich właścicieli. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

Rząd wyjaśnia: W orzeczeniu o niepełnosprawności 3 symbole a nie np. 5 [Pełnomocnik rządu Ł. Krasoń]
29 wrz 2024

To częste pytanie osób niepełnosprawnych. Dlaczego tylko 3 schorzenia w orzeczeniu o niepełnosprawności. Dlaczego może być wymieniony symbol dla udaru, resekcji, serca, ale nie dla 4ej i 5ej przyczyny. Odpowiedzi udzielił Łukasz Krasoń Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w odpowiedzi na poselską interpelację. 

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Będzie zmiana przepisów? MRPiPS: roczniki inne niż 1953 wcześniejszych emerytów miałyby sztuczną kapitalizację emerytury powszechnej
29 wrz 2024

W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że zniesienie mechanizmu potrącania, wynikającego z art. 25 ust. 1b (którego niekonstytucyjność orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku 4 czerwca 2024 r.), wobec ubezpieczonych z roczników innych niż 1953, wywołałoby taki skutek, że wcześniejsi emeryci korzystaliby ze sztucznej kapitalizacji wartości emerytury powszechnej. Zdaniem MRPiPS powstałaby wtedy sytuacja, w której im dłużej pobierana byłaby emerytura wcześniejsza, tym wyższa byłaby wysokość emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Taki stan rzeczy kolidowałby – zdaniem MRPiPS - z fundamentalną, ubezpieczeniową zasadą powiązania wysokości świadczenia z wysokością odprowadzonych składek.

Jednorazowe 1000 zł dla rodziców przedszkolaków i uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Komisja nadzwyczajna za
29 wrz 2024

Jednorazowe 1000 zł dla rodziców przedszkolaków i uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Komisja nadzwyczajna za. W sobotę sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi wraz z poprawkami. Zakłada on m.in. wprowadzenie jednorazowego zasiłku losowego w celu zapewnienia potrzeb edukacyjnych dzieci.

Po 30 IX zaświadczenie dla 5400 osób niepełnosprawnych. Być może zaświadczenia będą wysłane po prostu pocztą [Nowelizacja PDF]
28 wrz 2024

5400 osób niepełnosprawnych skorzysta na najnowszej zmianie prawa. Cel nowelizacji? Także 17-latkowie i 18-latkowie, którym niedługo wygaśnie orzeczenie o niepełnosprawności, będą mogli skorzystać z nowej instytucji przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności. Teraz opiekunowie muszą zadbać o jak najszybsze otrzymanie zaświadczeń z nowym terminem ważności orzeczenia. I na tej podstawie odzyskać wszystkie stracone świadczenia. Jest możliwe, że zaświadczenia zostaną przez PZON wysłane pocztą.

NSA: Nagrody w policji a zasada ciągłości. Trzeba wiedzieć do kogo wniosek o nagrodę [Policja, SOP, przeniesienie]
28 wrz 2024

Problem dotyczył sytuacji, gdy mundurowy zmienił formację. Przez pół roku był policjantem, a potem trafił np. do SOP (Służba Ochrony Państwa). Każdy mundurowy ma prawo do nagrody rocznej. Jak mu ją wypłacić za okres służby w Policji? Wniosek składa się do policji (była formacja) czy do SOP (aktualna formacja?) NSA rozstrzygnął ten problem. Wniosek składamy do SOP, który wypłaci nagrodę także za okres służby w policji (w wyroku za 7 miesięcy).

800 plus po rozwodzie (piecza naprzemienna nad dzieckiem). ZUS każe oddać połowę świadczenia a WSA uchyla decyzje ZUS-u
29 wrz 2024

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (art. 5 ust. 2a), w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego (tzw. 800 plus) ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego. W praktyce jednak przed orzeczeniem rozwodu świadczenie przyznawane jest jednemu z rodziców w pełnej wysokości. Czy zatem ZUS ma podstawy do żądania w takiej sytuacji zwrotu połowy wypłaconych świadczeń? - odpowiedź na to pytanie zawiera uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 768/23.

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli
27 wrz 2024

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli? Czy nauczyciele mogą przyjąć prezent z okazji Dnia Nauczyciela? Co na to standardy ochrony małoletnich?

Wyższe dodatki i nagrody oraz dłuższy urlop dla pracowników. Wszystko dzięki nowym zasadom naliczania stażu pracy. Od kiedy?
29 wrz 2024

Pracownicy dostaną wyższe dodatki stażowe i nagrody oraz dłuższy urlop. Zależą one bowiem od ich stażu pracy, którego zasady naliczania lada moment się zmienią. Czy wiesz na czym polegają zmiany i od kiedy będą obowiązywały?

Zatrudniasz żołnierzy WOT? Masz prawo skorzystać z nowej ulgi
27 wrz 2024

Zatrudniasz żołnierzy WOT? Masz prawo skorzystać z nowej ulgi. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, który ma na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy aktywnej rezerwy.

pokaż więcej
Proszę czekać...