Wydłużenie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Jest podpis prezydenta

wózek inwalidzki, niepełnosprawność / Wydłużenie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Jest podpis prezydenta / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ma on zabezpieczyć osoby z niepełnosprawnościami przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. Chodzi o orzeczenia, które wygasają z dniem 30 września 2024 r.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowela ta ma na celu wprowadzenie regulacji niwelujących negatywne skutki upływu, z dniem 30 września 2024 r., terminów ważności orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z dnia 19 grudnia 2023 r.

Orzeczenia o niepełnosprawności do 30 września 2024 r.

Zdaniem resortu rodziny, liczba osób, których orzeczenia wygasają z upływem 30 września 2024 r. wynosi ok. 399 599 osób. W związku ze zbliżającym się terminem upływu ważności wymienionych orzeczeń konieczne było przygotowanie regulacji, które pozwolą na wprowadzenie przepisów umożliwiających zachowanie statusu osób niepełnosprawnych w trakcie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Nowelizacja ma zabezpieczyć osoby z niepełnosprawnościami przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia.

Wydłużenie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.

Nowelizacja umożliwia zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, a tym samym zabezpieczają te osoby przed utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia.

Wniosek o wydanie orzeczenia 2 miesiące przed upływem terminu 

Zgodnie z ustawą osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony będzie mogła wystąpić do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia. W przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, będzie można złożyć wniosek o wydanie tego orzeczenia do 3 miesięcy przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.

Zachowanie ważności dotychczasowych orzeczeń

Dotychczasowe orzeczenia ustalające niepełnosprawność lub ustalające stopień niepełnosprawności zachowają swoją ważność nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia. W przypadku orzeczeń o niepełnosprawności, wprowadzono zastrzeżenie, że zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Oznacza to wydłużenie terminu ważności orzeczenia do maksymalnie 31 marca 2025 r. dla tych osób, które będą w trakcie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Prawo
Komunikat PFRON o puli pieniędzy na samochody dla niepełnosprawnych (32,4 mln zł). Dofinansowanie kumulatywne
01 sie 2024

Od dziś trwa (do końca sierpnia 2024 r.) przyjmowanie wniosków o dofinansowania do zakupu samochodów dla osób niepełnosprawnych. Program cieszy się stałą popularnością wśród osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną? Jak uzyskać status zakładu pracy chronionej?
01 sie 2024

Jak zgodnie z prawem zatrudnić osobę niepełnosprawną? Jakie są wymogi? Jak uzyskać status zakładu pracy chronionej? Z takimi pytaniami zwracają się przedsiębiorcy, pracodawcy, którzy chcą skorzystać z oferowanych przez państwo preferencji przy zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, ale obawiają się czy będą w stanie spełnić warunki. Chodzi o organizację pracy, rozliczenia kadrowe i podatkowe.

Mniej nowych pozwów frankowiczów w sądach w 2024 roku. Co się stało? Banki poprawiły warunki ugód
01 sie 2024

Od stycznia do czerwca 2024 r. liczba spraw frankowych złożonych w sądach okręgowych była o 1,4% większa niż w analogicznym okresie ub.r. Natomiast w I kwartale skok był na poziomie blisko 24% rdr. W ocenie niektórych ekspertów, może to wskazywać na osłabienie dynamiki wzrostu. W kolejnych miesiącach będzie to jeszcze bardziej widoczne. jedną z przyczyn są coraz lepsze warunki ugód oferowane przez banki. Ale eksperci uważają, że zainteresowanie pozywaniem banków wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie, na co wpływają kolejne korzystne wyroki dla frankowiczów. 

Wydłużenie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Jest podpis prezydenta
01 sie 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ma on zabezpieczyć osoby z niepełnosprawnościami przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. Chodzi o orzeczenia, które wygasają z dniem 30 września 2024 r.

ZUS wyjaśnia: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne
01 sie 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że każdy kto się uczy, aż do ukończenia 26. roku życia jest ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej finansowanej przez NFZ. Uczeń lub student jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego  przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Są sytuacje, w których traci to ubezpieczenie. 

Dopłaty do używanych aut elektrycznych. Ile? Jaka będzie decyzja MKiŚ?
01 sie 2024

Ostateczną decyzję w sprawie dopłat z KPO do używanych samochodów elektrycznych podejmie resort klimatu; a raczej skłania się on ku ograniczeniu dopłat do takich aut i koncentracji na dopłatach do aut nowych. Taką informację przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Przypomniał, że wprowadzenie dopłat dla używanych elektryków było pomysłem KE.

Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Będzie działała wstecz. Nowela czeka na podpis prezydenta
01 sie 2024

Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Osoby owdowiałe kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Nowela czeka na podpis prezydenta. W środę wieczorem, w Senacie zakończyła się debata nad nowelizacją ustawy wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Senatorowie zgodnie przyznali, że regulacja jest potrzebna. Nowela czeka na podpis prezydenta

Pasze bez GMO w Polsce dopiero od 2030 roku. Teraz nie ma alternatywy dla śruty sojowej z importu
31 lip 2024

W dniu 30 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projektowana ustawa zmienia termin wejścia w życie przepisu, który zakazuje w Polsce wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Nowy termin wejścia w życie przepisu to 1 stycznia 2030 roku. Konieczne jest przesunięcie zakazu, ponieważ obecnie w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.

Problemy z uzyskaniem świadczenia wspierającego. Wielomiesięczne opóźnienia w wydawaniu decyzji
31 lip 2024

Do ubiegania się o świadczenie wspierające niezbędne jest uzyskanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje wydają wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Niestety, rozpatrywanie wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia trwa zbyt długo.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [Harmonogram obchodów]
31 lip 2024

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. W związku z tym, w najbliższy czwartek, 1 sierpnia, w stolicy planowane są różne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź harmonogram obchodów.

pokaż więcej
Proszę czekać...