Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?
- Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób z niepełnosprawnościami
- Harmonogram wprowadzania świadczenia wspierającego
- Wysokość świadczenia wspierającego
- Jak otrzymać świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób z niepełnosprawnościami
Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia. Świadczenie przysługuje bez względu na dochody (brak kryterium dochodowego), a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby niepełnosprawne.
Harmonogram wprowadzania świadczenia wspierającego
Prawo do świadczenia wspierającego zależy od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów.
Chociaż świadczenie wspierające można uzyskać od początku 2024 r., to wprowadzane jest etapami, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Harmonogram przewiduje następujące etapy wprowadzania tego świadczenia:
- pierwszy etap: od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów;
- drugi etap: od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 punktów;
- trzeci ostatni etap: od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 punktów.
Wysokość świadczenia wspierającego
Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej:
- 95–100 punktów – 220% renty socjalnej (3918,11 zł),
- 90–94 punktów – 180% renty socjalnej (3205,73 zł),
- 85–89 punktów – 120% renty socjalnej (2137,15 zł),
- 80–84 punktów – 80% renty socjalnej (1424,77 zł),
- 75–79 punktów – 60% renty socjalnej (1068,58 zł),
- 70–74 punktów – 40% renty socjalnej (712,38 zł).
Od 1 marca 2024 r. renta socjalna wynosi 1780,96 zł. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji, więc corocznej waloryzacji będzie podlegać także wysokość świadczenia wspierającego.
Jak otrzymać świadczenie wspierające
Do otrzymania świadczenia wspierającego osoba z niepełnosprawnością powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie decyzji można złożyć w formie elektronicznej za pomocą portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA. Możliwe jest także złożenie wniosku bezpośrednio w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności albo za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dopiero po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego. Wniosek należy złożyć wyłącznie przez Internet za pośrednictwem: platformy PUE ZUS, portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl lub bankowości elektronicznej.
Podstawa prawna:
- ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429 ze zm.)