REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbieraj rachunki. Odliczysz zakup telefonu i koszt abonamentu. Organy podatkowe potwierdzają możliwość. Kto może skorzystać?

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
telefon cukrzyca ulga rehabilitacyjna rehabilitacja odliczenie podatkowe niepełnosprawność
Zbieraj rachunki. Odliczysz zakup telefonu i koszt abonamentu. Organy podatkowe potwierdzają możliwość. Kto może skorzystać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają taką możliwość. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Żeby skorzystać z ulgi, trzeba gromadzić dokumenty

Choć czas na dokonanie rocznego rozliczenia podatkowego się skończył, nie należy tracić czujności. To gromadzić niezbędne dokumenty, które po jego zakończeniu pozwolą nam skorzystać z ulg podatkowych. Warto też śledzić orzecznictwo i interpretacje organów podatkowych wydawanych w tych sprawach. Na uwagę zasługuje np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.317.2024.2.KP), w której m.in. potwierdzono prawo podatnika do rozliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup telefonu.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. Oznacza to, że podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności. Z kolei rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniających do odliczeń od dochodu i zasady tych odliczeń zostały określone w art. 26 ust. 7a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za wydatki te uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, PFRON lub ze środków NFZ, ZFŚS albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych środków, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą w jakiejkolwiek formie. Oczywiście warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

REKLAMA

Telefon ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych

Jak z tego wynika, aby istniała możliwość odliczenia wydatku w ramach ulgi, muszą być spełnione następujące warunki:
- pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności musi pozostawać ścisły związek,
- zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu i ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
- cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.
Jednocześnie, zdaniem Dyrektora KIS zasadnym jest przyjęcie, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowe urządzenia i doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku urządzenia, powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Dotyczy to na przykład telefonu. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Na tej podstawie organy podatkowe uznają za dopuszczalne rozliczanie w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakupu telefonu przez osoby chorujące na cukrzycę, które przy użyciu zainstalowanej na nim aplikacji stale monitorują poziom cukru we krwi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzaskowski kontra Nawrocki - co pokazuje najnowszy sondaż prezydencki?

Jak na dziś wygląda starcie Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki w najnowszym sondażu prezydenckim? Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdobyłby 40,4 proc. głosów poparcia, gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę; za nim uplasowałby się prezes IPN Karol Nawrocki, uzyskując 24,5 procent głosów. Tak wynika z sondażu United Surveys dla wp.pl.

PFRON przedłuża program dla niepełnosprawnych. Chodzi o dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych

PFRON informuje, że Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie przeszedł istotną zmianę, która polega na wydłużeniu czasu realizacji. Beneficjentami tego Programu mogą być osoby z niepełnosprawnością, które spełniają określone warunki. Dopłaty przeznaczone są na zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych.

10 trudnych pytań. QUIZ o kawie i geografii. Odkryj powiązania między smakiem a ziemią!
Odkąd pierwsze ziarna kawy zostały odkryte w etiopskich górach, napój ten stał się symbolem kultury i tradycji na całym świecie. Jednak to, co sprawia, że każda filiżanka jest wyjątkowa, to nie tylko sposób przygotowania czy rodzaj kawy, ale także region geograficzny, z którego pochodzi. Zapraszamy do zgłębienia fascynującego związku między kawą a miejscem, gdzie rośnie. Odkryj, jak różnorodność geograficzna wpływa na smak i aromat tego ulubionego napoju. Przygotuj się na podróż!
Leasing pracowniczy a outsourcing: różnice w przepisach prawa, podejściu do zatrudnienia oraz konsekwencjach dla pracowników i pracodawców

Jakie są różnice między leasingiem pracowniczym a outsourcingiem? Które przepisy regulują te formy zatrudnienia? Jakie skutki dla pracowników i pracodawców wynikając z tych instytucji prawnych?

REKLAMA

BLACK WEEK na Infor.pl. Książki, szkolenia, serwisy online i inne do 50% taniej!

Wyjątkowe promocje z okazji Black Friday trwają u nas przez cały tydzień. Książki, subskrypcje, szkolenia, webinaria do 50% taniej. Promocja obowiązuje w dniach 25.11-1.12.2024

Arcytrudny QUIZ z polskich przysłów. Znasz je wszystkie – wygrasz każdy teleturniej!
Mówi się, że przysłowia są mądrością narodów. Także Polacy mają mnóstwo przysłów, za pomocą których myśli i mądrości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Przygotowaliśmy arcytrudny quiz sprawdzający wiedzę na temat polskich przysłów. Sprawdź, czy wiesz, co oznaczają. Jeśli znasz je wszystkie – wygrasz każdy teleturniej!
Poczta Polska wprowadza cyfrową rewolucję w komunikacji – bądź gotowy na obowiązkowe e-Doręczenia już od stycznia 2025 roku!

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy – wszystkie podmioty publiczne, takie jak samorządy, Urząd Skarbowy, oraz zawody zaufania publicznego (np. adwokaci, radcowie prawni) będą musiały korzystać z usługi e-Doręczeń. Poczta Polska przypomina o nowych obowiązkach i zachęca osoby prywatne do wcześniejszego przygotowania się do zmian.

Podatek od spadków i darowizn przy dziedziczeniu: kiedy następuje przedawnienie. Czy fiskus ma nieograniczony czas na ściąganie podatku od spadkobierców?

Dość często zdarza się, że spadkobiercy osób, które zmarły kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu nie złożyli zeznania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Kiedy następuje przedawnienie zobowiązania podatkowego w przypadku spadku niezgłoszonego do opodatkowania? Czy jeżeli spadkobierca później uzyska (przed sądem lub notariuszem) stwierdzenie nabycia spadku, to musi składać deklarację podatkową? Jak orzekają w takich sprawach sądy? Zdaniem NSA właściwy jest w takich przypadkach 3-letni termin przedawnienia, bo przy odnowieniu obowiązku podatkowego na podstawie art. 6 ust. 4 u.p.s.d. (przy sądowym stwierdzeniu nabycia spadku, albo notarialnym akcie poświadczenia dziedziczenia) podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

REKLAMA

Czy można ukarać sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej, dlatego też rośnie liczba rozwiązań, których zadaniem jest kontrolowanie tego, w jaki sposób jest wykorzystywana. To odpowiedź między innymi na dezinformację w postaci dystrybucji fałszywych informacji, zdjęć czy filmów dystrybuowanych w internecie, ale także wzrost liczby cyberataków na firmy i instytucje, w czasie których używa się właśnie różnego rodzaju AI. Jka kontrolować AI analizuje Przemysław Wójcik, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Prezes AMP SA.

Od 1 grudnia 2024 r. nowe, wyższe o 86,30 zł limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Ile można dorobić?

Od 1 grudnia 2024 r. nowe, wyższe o 86,30 zł limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Ile można dorobić? Kiedy nastąpi zawieszenie wypłaty świadczenia? Kiedy zostanie pomniejszone? Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

REKLAMA