Rząd o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych. Tylko z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Inni zwykłe podwyżki waloryzacyjne?
REKLAMA
REKLAMA
Krasoń: będzie dodatkowy dodatek, który będzie zwiększał kwotę, którą otrzymuje osoba z niepełnosprawnością i orzeczeniem niezdolności do samodzielnej egzystencji
REKLAMA
Przedstawiciel rządu deklaruje powstanie nowego zawodu. Inspektor dostępności będzie oceniał, czy budynki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Nowo wybudowane budynki odbiorą – obok strażaków i specjalistów innych dziedzin – także inspektorzy dostępności. Głos inspektora dostępności będzie miał także znaczenie przy remontach budynków.
Jakie znaczenie dla osób niepełnosprawnych mają inspektorzy dostępności?
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń złożył/przekazał następujące deklaracje/informacje:
1) chce, aby w tej kadencji Sejmu powstał inspektorat dostępności. Jego specjaliści sprawdzaliby, czy powstające i remontowane obiekty są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
REKLAMA
2) „Będę dążył, żeby inspektorat dostępności za tej kadencji Sejmu powstał i żeby sprawczość takiego inspektoratu była naprawdę znacząca” – zadeklarował Krasoń w poniedziałek na antenie Radia Kraków. Jego pomysłem jest, by nowo wybudowane budynki odbierali, składając podpis – obok strażaków i specjalistów innych dziedzin – także inspektorzy dostępności.
3) „Obejmując urząd pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami jako jeden z celów postawiłem sobie (…) powstanie inspektoratu dostępności, czyli takiego miejsca, które będzie już na etapie projektowania nowych budynków, ale także remontów poszczególnych obiektów, sprawdzać dostępność danego miejsca pod kątem osób z różną niepełnosprawnością” – powiedział Krasoń.
Windy w budynkach nawet jednopiętrowych?
Odnosząc się do dyskusji o planowanych zmianach w prawie budowlanym, w tym pomysłu wprowadzenia obligatoryjnych wind w budynkach dwupiętrowych, oznajmił, że „poszedłby dalej, bo co szkodzi deweloperom budować windy, nawet jeśli mamy budynki jednopiętrowe”.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA