REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łuszczyca daje prawo do orzeczenia o niepełnosprawności [WYWIAD]

Łuszczyca jako podstawa do orzeczenie o niepełnosprawności
Łuszczyca to podstawa do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Łuszczyca a orzeczenie o niepełnosprawności - okazuje się, że chorzy na łuszczycę mogą otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Choruje na nią ogromna liczba Polaków. Informacja ta może przyczynić się do ułatwienia im życia na wielu płaszczyznach. Jak uzyskać orzeczenie i jak przywrócić normalne życie? Opowiada pan Łukasz Matusik, chory na łuszczycę od 20 lat aktywista i wolontariusz.

Łuszczyca - co to jest?

Redaktor Infor.pl, Emilia Panufnik: Dzień dobry, artykuł ten powstaje z myślą o osobach chorych na łuszczycę. Czy może Pan na wstępie krótko opisać tę chorobę?  

REKLAMA

Pan Łukasz Matusik, chory na łuszczycę: Dzień dobry, na wstępie chciałbym podziękować za możliwość wypowiedzenia się oraz chciałbym pozdrowić wszystkich zmagających się z tą przypadłością. Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną, dziedziczną oraz autoimmunologiczną chorobą. Charakteryzuje się stanami zapalnymi skóry, a niekiedy stawów. Zmiany na skórze przybierają najczęściej postać czerwonych kropek lub większych plam, które z czasem pokrywają się szarą łuską. Potrafi również pojawić się w stawach, które dewastuje.

Czy znane są statystyki i wiadomo, ile osób w Polsce choruje na łuszczycę? 

Szacunki mówią, że w Polsce ten problem dotyka nawet 3% populacji, czyli ponad milion osób. Jednakże wiem, że te dane na pewno nie są dokładne - zaniżone, gdyż wiele osób nie zgłasza się nawet do lekarza po pomoc. Dlatego też, moim zdaniem, istnieje duża grupa ludzi chorych, o których nie wiemy potencjalnie (statystycznie), że istnieją. Cieszy mnie fakt, że fundacja Amicus utworzyła infolinię dla osób chorujących na łuszczycę. Dzwoniąc tam, każdy może otrzymać porady, a koleżanka, która opiekuje się tą infolinią poradzi do jakiej kliniki należy się udać (tel. 530 812 500 - warto zadzwonić).

Łuszczyca nie zaraża

Dlaczego tak aktywnie działa Pan w celu rozpowszechniania wiedzy na temat tej choroby? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zawsze aktywnie działałem społecznie. Odkąd zacząłem chorować, swoje działania skupiłem m. in. na poszerzaniu świadomości dotyczącej choroby, która mnie dotknęła. Choruje już 20 lat. Przez ten okres zauważyłem, jak wiele trzeba działać na rzecz budowania świadomości dotyczącej mojej choroby, ale ogólnie też niepełnosprawności. Wielokrotnie słyszałem różne mity, czy też nieprawdę na temat łuszczycy. Niekiedy też spotykam się z reakcjami, których bym się nie spodziewał. Mówię o negatywnych sytuacjach. One mnie mobilizowały do tego, aby zmieniać świat wokół siebie i zarażać tym ludzi. W Polsce mamy jeszcze wiele stereotypów, które należy zamazać, stąd też hasło, które promuję #łuszczycaniezaraża

Jak zaczynałem chorować, nie było tak dobrze rozwiniętej farmakologii, ale również dostępności do leków w Polsce. Starałem się więc robić wszystko co w mojej mocy, początkowo aby dostać te mityczne nowe leki, a następnie aby pomagać przy wprowadzaniu tychże terapii, wielokrotnie biorąc udział w badaniach klinicznych, czy też występując i opowiadając jak to leczenie zmienia życie, a może inaczej - przywraca życie. 

Działam nie tylko na rzecz osób chorych na łuszczycę. Poprzez swoje stowarzyszenie pomogłem kilku osobom niepełnosprawnym. Wspomagamy również schronisko dla psów, a jako współpracownik i koordynator byłem współtwórcą pierwszej w Europie kobiecej drużyny Amp Futbolowej, a rok temu spędziłem ponad dwa miesiące w USA, gdzie miałem okazję uczyć się w najlepszym szpitalu rehabilitacyjnym na świecie (Shirley Ryan Ability Lab) oraz w Chicago Parks District, jak aktywizować osoby z niepełnosprawnościami. O wielu rzeczach zwyczajnie nie pamietam w tym momencie. Od najmłodszych lat lubiłem pomagać ludziom, myślę że to na górze tak zaplanowano moje życie.

Łuszczyca a orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Wiem, że w związku z łuszczycą ostatnio uzyskał Pan orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Co się z tym wiąże? Jak orzeczenie o niepełnosprawności może pomóc chorym? 

Jeśli mam być szczery, zdecydowałem się po 20 latach na ten ruch nie ze względu na przywileje, ale bardziej z ciekawości czy moja historia będzie kwalifikowała się do otrzymania stopnia niepełnosprawności. Dopiero po otrzymaniu decyzji zacząłem zapoznawać się z przepisami i możliwościami dla osób z lekką niepełnosprawnością (stopień, który otrzymałem). Ze wszystkich, największym atutem wydaje się otworzenie rynku pracy, gdyż według przepisów za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej pracodawca może ubiegać się o zwrot części wynagrodzenia. Wiele firm poszukuje osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, a firmy zatrudniające takie osoby mogą liczyć również na dodatkowe korzyści. Te są również uzależnione od stopnia niepełnosprawności, mój lekki stopień nie daje wielkich możliwości, ale takie jak tańsze bilety do niektórych miejsc, dodatki, zwroty za środki pomocy - jednakże uczulam, że w przypadku lekkiego stopnia zawsze warto zapoznać się z regulaminem danego miejsca.

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

Jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? Czy mógłby Pan opisać tę drogę krok po kroku? 

Pierwszy krokiem było udanie się do powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności, tam otrzymałem dokumenty, które należy wypełnić. Wypełnione dokumenty oraz przygotowaną dokumentacje medyczną zanosimy w to samo miejsce. Następnie czekamy na wyznaczenie daty komisji lekarskiej (w moim przypadku było to około miesiąc po złożeniu kompletu dokumentów). Na komisję stawiłem się wraz z dokumentacją, zalecam wziąć tu dokumenty nie tylko dotyczące samej łuszczycy, ale również innych przebytych kontuzji czy operacji. Po tygodniu od komisji otrzymujemy orzeczenie wraz z decyzją. Zatem cały proces, w moim przypadku zajął dwa miesiące. 

Leczenie chorych na łuszczycę

Czy chciałby Pan na koniec naszej rozmowy przekazać kilka słów dla innych osób zmagających się z tą chorobą? Jaką radę chciałby Pan usłyszeć na początku swojej drogi? 

Aby się do niej nie przyzwyczajać, gdyż dziś „wystarczy” aby znaleźć odpowiedniego lekarza, a ten pomoże nam jak tylko będzie mógł, abyśmy zapomnieli o naszej chorobie. Dzisiejsze możliwości leczenia osób z łuszczycą w Polsce są na najwyższym poziomie, dlatego nie należy się nią martwić. Jednakże czasem musimy być cierpliwi, gdyż nie są to procesy trwające miesiąc czy dwa, czasem trochę dłużej, niemniej jednak gdy będziemy współpracować z dobrym lekarzem, to jestem święcie przekonany, że wypracujemy stan czystej skóry i głowy. 

Dziękuję za pokrzepiającą rozmowę i życzę powodzenia w dalszej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Sejm na żywo: 22 stycznia [Transmisja online]

27. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

REKLAMA

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

REKLAMA