Głuchoślepota jako nowa kategoria niepełnosprawności
REKLAMA
REKLAMA
Obecny stan prawny
REKLAMA
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności nie kwalifikuje osób głuchoniewidomych do osób niepełnosprawnych. Tak więc, obecny system orzekania o niepełnosprawności nie przewiduje takiej kategorii niepełnosprawności jak głuchoślepota. Obecnie, taka osoba może być uznana za osobę głuchą lub niewidomą i jeden rodzaj niepełnosprawności jest dominujący.
REKLAMA
Rodzaj orzeczenia o niepełnosprawności ma znaczenie, gdyż determinuje rodzaj świadczenia. Efektem tego są trudności w uzyskaniu przez osoby głuchoniewidome właściwych instrumentów wsparcia, zarówno w zakresie środków pomocniczych oraz finansowania specjalistycznego sprzętu, jak i w dostępie do edukacji i innych usług, jakby były tylko głuche albo tylko niewidome. Osoby z głuchoślepotą korzystają bowiem z innych środków pomocniczych niż osoby głuche lub niewidome.
Nowa kategoria niepełnopsrawności jest bardzo ważna dla tożsamości osób głuchoniewidomych.
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, wystosowała dezyderat nr 8 do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie prawnego uznania głuchoślepoty jako odrębnej niepełnosprawności.
Zobacz również: Ułatwienia dla niepełnosprawnych podróżujących samolotem
Definicja
REKLAMA
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym opracowało definicję głuchoślepoty. „Głuchoślepota to jednoczesne występowanie choroby słuchu i choroby narządu wzroku, których sprzężenie powoduje ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych, w szczególności w przemieszczaniu się, dostępie do informacji i w komunikowaniu się z otoczeniem, w tym wrodzonych lub nabytych wad narządu wzroku powodujących ograniczenie jego sprawności, prowadzących do obniżenia ostrości wzrokuprzynajmniej w jednym oku lub ograniczenia pola widzenia, występujących jednocześnie z upośledzeniem słuchu przynajmniej w jednym uchu, w zależności od stopnia uszkodzenia zmysłu słuchu i zmysłu wzroku oraz możliwości kompensacyjnych.”
Głuchoślepotę będą określały parametry medyczne. Ta kategoria niepełnosprawności będzie obejmowała osoby niesłyszące i niewidome, osoby słabo widzące i słabo słyszące, osoby niewidome i słabo słyszące oraz osoby słabo widzące i niesłyszące.
Najważniejszą cechą głuchoślepoty, jest wzajemne powiązanie uszkodzeń narządów wzroku i słuchu, powodujące ograniczenia w komunikowaniu się, dostępie do informacji i poruszaniu się. Wówczas ten zakres będzie decydował o stopniu obniżenia funkcjonowania osoby i wpływał na ewentualne świadczenia.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA