Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi?
Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • rodzicom;
  • innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny;
  • osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem (opiekun faktyczny).

Osoba, nad którą ma być sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności (o znacznym stopniu niepełnosprawności) i wymagać stałej lub długotrwałej opieki. 

Wyrok z lipca 2008 roku

Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 18 lipca 2008 roku, że przepis, który pozwala na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie rezygnującej z zatrudnienia w celu sprawowania opieki tylko nad niepełnosprawnym dzieckiem będącym członkiem rodziny, jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał uznał, że świadczenie przysługuje również wtedy, gdy osobą wymagającą opieki jest niepełnosprawny dorosły. W wyroku tym sędziowie nie odnieśli się jednak do kwestii stanu cywilnego takiej osoby.

Zobacz również: Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Niejednolite orzecznictwo

Po wejściu w życie wyroku TK, pojawiły się liczne problemy z jego interpretacją. Niektóre Samorządowe Kolegia Odwoławcze uchylały decyzje odmawiające przyznania świadczenia współmałżonkowi czy dziecku sprawującemu opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, pozostającym w związku małżeńskim. Inne gminy swoje decyzje podtrzymywały, nie traktując wyroku TK jako podstawy do zmiany decyzji.

Postanowienie sygnalizacyjne

Już kilka lat temu (dokładnie w 2003 roku) znowelizowano ustawę o świadczeniach rodzinnych, poszerzając krąg osób uprawnionych do otrzymania pomocy. Pozostał jednak przepis, na mocy którego o pomoc nie można się ubiegać, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

W związku z tym, Trybunał Konstytucyjny wydał tzw. postanowienie sygnalizacyjne. Nie stwierdza ono, że przepis jest niekonstytucyjny. Ma to być tylko sygnał dla rządu, że przepis wymaga zmian.

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało więc projekt, który znosi przesłankę uzależniającą otrzymanie świadczenia od niepozostowania w związku małżeńskim. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje jednak, że kolejne rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia znacznie zwiększy wydatki na ich wypłatę.

Koszty są i tak większe, gdyż od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczenie pielęgnacyjnego przysługuje osobie uprawnionej bez względu na osiągane dochody.

Zobacz również serwis: Niepełnosprawni

Źródło: gazetaprawna.pl

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...