Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
REKLAMA
- rodzicom;
- innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny;
- osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem (opiekun faktyczny).
Osoba, nad którą ma być sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności (o znacznym stopniu niepełnosprawności) i wymagać stałej lub długotrwałej opieki.
Wyrok z lipca 2008 roku
Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 18 lipca 2008 roku, że przepis, który pozwala na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie rezygnującej z zatrudnienia w celu sprawowania opieki tylko nad niepełnosprawnym dzieckiem będącym członkiem rodziny, jest niezgodny z konstytucją.
Trybunał uznał, że świadczenie przysługuje również wtedy, gdy osobą wymagającą opieki jest niepełnosprawny dorosły. W wyroku tym sędziowie nie odnieśli się jednak do kwestii stanu cywilnego takiej osoby.
Zobacz również: Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne
Niejednolite orzecznictwo
Po wejściu w życie wyroku TK, pojawiły się liczne problemy z jego interpretacją. Niektóre Samorządowe Kolegia Odwoławcze uchylały decyzje odmawiające przyznania świadczenia współmałżonkowi czy dziecku sprawującemu opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, pozostającym w związku małżeńskim. Inne gminy swoje decyzje podtrzymywały, nie traktując wyroku TK jako podstawy do zmiany decyzji.
Postanowienie sygnalizacyjne
REKLAMA
Już kilka lat temu (dokładnie w 2003 roku) znowelizowano ustawę o świadczeniach rodzinnych, poszerzając krąg osób uprawnionych do otrzymania pomocy. Pozostał jednak przepis, na mocy którego o pomoc nie można się ubiegać, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.
W związku z tym, Trybunał Konstytucyjny wydał tzw. postanowienie sygnalizacyjne. Nie stwierdza ono, że przepis jest niekonstytucyjny. Ma to być tylko sygnał dla rządu, że przepis wymaga zmian.
Rządowe Centrum Legislacji przygotowało więc projekt, który znosi przesłankę uzależniającą otrzymanie świadczenia od niepozostowania w związku małżeńskim. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje jednak, że kolejne rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia znacznie zwiększy wydatki na ich wypłatę.
Koszty są i tak większe, gdyż od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczenie pielęgnacyjnego przysługuje osobie uprawnionej bez względu na osiągane dochody.
Zobacz również serwis: Niepełnosprawni
Źródło: gazetaprawna.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA