Działalność gospodarcza niepełnosprawnych–jak uzyskać dotację
REKLAMA
REKLAMA
Kto może ubiegać się o pomoc finansową
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej może otrzymać osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
REKLAMA
Maksymalna wysokość dotacji to piętnastokrotność miesięcznego wynagrodzenia
Niezbędny jest wniosek
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna.
Starosta pisemnie informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
Przy rozpatrywaniu wniosku brane są pod uwagę:
- przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia
- popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność;
- kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków;
- uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy;
- wysokość środków własnych wnioskodawcy;
- wysokość posiadanych środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ten cel w danym roku.
Starosta może negatywnie ustosunkować się do wniosku. Wówczas sporządza uzasadnienie.
Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, starosta wzywa wnioskodawcę do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Umowa
Z umowy należy się wywiązać. Jeżeli niewywiązanie się z umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie bezrobotnego, będzie on zmuszony do zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami
Umowa określa przede wszystkim kwotę przyznanej pomocy. Równie ważne jest zobowiązanie bezrobotnego do tego, iż przeznaczy środki na cel wskazany w umowie. Umowa zawiera również zobowiązanie bezrobotnego, iż będzie on prowadził działalność przez okres co najmniej 24 miesięcy.
Dotacja jest zwolniona od podatku dochodowego. Oznacza to, iż nie trzeba wykazywać jej w rocznym rozliczeniu podatkowym ani w księdze przychodów i rozchodów.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Zobacz serwis: Pomoc Społeczna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA